از روز ملی سرباز امروز (شنبه، نهم حوت/اسفند) در کابل و سایر ولایت‌های کشور بزرگ‌داشت شد. در کابل از این‌روز با حضور رئیس‌جمهور و دیگر مقام‌های بلندپایۀ دولتی بزرگ‌داشت شد. در این مراسم که در مقر وزارت دفاع برگزار شد، محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور روز ملی سربازان را به تمام نیروهای دفاعی و امنیتی کشور تبریک گفت.

رئیس‌جمهور در این مراسم می‌گوید که حفظ، تقویت و تجهیز نیروهای دفاعی و امنیتی وظیفۀ نخست دولت است. به گفتۀ آقای غنی، ظرفیت و روحیۀ نیروهای امنیتی کشور بی‌نظیر است.

محمداشرف غنی می‌گوید: «بدون شما دولت وجود نخواهد داشت. همه باید یقین داشته باشند که حفظ، تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی وظیفۀ اول ماست. روحیۀ شما بی‌نظیر است، ظرفیتی که امروز قوای دفاعی و امنیتی افغانستان دارد، قابل افتخار است.»

شاه‌محمود میاخیل، معاون وزارت دفاع نیز که در این مراسم سخنرانی می‌کرد، می‌گوید که سال گذشته سخت‌ترین سال برای نیروهای امنیتی کشور بود؛ اما با آن‌هم این نیروها در تأمین امنیت موفق بودند. به گفتۀ آقای میاخیل، ویروس کرونا روند جلب و جذب و تمرینات نیروهای امنیتی و دفاعی را مختل کرد و رهاسازی زندانیان طالب نیز بر امنیت کشور اثر منفی گذاشت.

او می‌گوید: «سال گذشته برای نیروهای امنیتی و دفاعی ما سخت‌ترین سال بود. اول مسألۀ کرونا بود، بالای تعلیم و تربیه و جلب و جذب ما تأثیر گذاشت. مسألۀ دوم صلح است که به‌خاطر صلح چند هزار زندانی طالب را آزاد کردیم و آن‌ها به میدان‌های جنگ برگشتند که تأثیر مستقیم بالای امنیت کرد.»

اعضای مجلس نماینده‌گان نیز در نشستی از روز ملی سرباز تجلیل کردند. میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان می‌گوید که ریاست امور امنیتی شورای ملی در انجام وظایف از خود شهامت نشان داده است.

آقای رحمانی می‌‌افزاید که سربازان با تلاش‌های شبانه‌روزی‌شان توانسته‌اند امنیت شورای ملی و اعضای آن را به خوبی تأمین کنند.

میررحمان رحمانی می‌گوید: «ریاست امور امنیتی شورای ملی در تمام وظایف از خود شهامت و دلاوری نشان دادند. شب و روز به‌خاطر محافظت از شورای ملی و وکیلان تلاش کردند. من به عنوان مسئول شما، از این زحمت‌کشی شما تشکر می‌کنم.»

پنج‌سال پیش، دولت افغانستان نهم حوت را به‌عنوان روز ملی سرباز یا روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی در تقویم کشور ثبت کرد. در این روز، طبق معمول از جان‌فشانی‌ها و قربانی‌های نیروهای امنیتی کشور قدردانی می‌شود. با این حال، سربازان کشور هنوز هم در بدترین وضعیت قرار دارند و سالانه صدها سرباز در جنگ با مخالفان مسلح دولت کشته می‌شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: