حکومت سرپرست امارت اسلامی افغانستان امروز با پخش اعلامیه‌یی به‌مناسبت نخستین سالگرد خروج ایالات متحدۀ آمریکا و متحدانش از کشور، گفته است که جامعۀ بین‌المللی سیاست معقول را در برابر افغانستان اختیار کند.

سال گذشته در تاریخ نهم سنبله، آخرین سرباز آمریکایی میدان‌هوایی بین‌المللی کابل را ترک کرد. وزارت کار و امور اجتماعی این روز را رخصتی عمومی اعلام کرده است. از نهم سنبله امروز در سراسر کشور تجلیل می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

امارت اسلامی در این اعلامیه، خروج نیروهای خارجی از افغانستان را «پیروزی بزرگ» برای شهروندان کشور خوانده است. در اعلامیه آمده است: «مهم این است که ارزش و اهمیت این پیروزی را درک کنیم.»

در اعلامیه نوشته شده است: «از فرصت‌های این فتح بزرگ استفاده کنیم و برای تقویت، نظم و پیش‌رفت نظام اسلامی، تلاش‌های خسته‌گی‌ناپذیر کرده و یک نظام اسلامی کامل قوی، سوچه و مستحکم را حاکم کنیم.»

امارت اسلامی در این اعلامیه بر جامعۀ بین‌المللی صدا زده است که تجربۀ بیست سال گذشته برای آینده رهنمود خوبی شده می‌تواند: «ما مشاهده کردیم که هرگونه پالیسی فشار و تهدید بر مردم افغانستان در بیست سال گذشته ناکام بود و تنها باعث افزایش بحران شد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در اعلامیه، امارت اسلامی «نظام مشروع» افغانستان خوانده شده و از جامعۀ بین‌المللی خواسته شده است که سیاست معقول را در برابر افغانستان اختیار کند، به ارادۀ افغان‌ها و به استقلال و تمامیت ارضی این کشور احترام بگذارد.

با گذشت بیش از یک سال از روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی در افغانستان، هنوز هیچ کشوری این حکومت را به رسمیت نشناخته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: