در ادامه‌ی واکنش‌ها به مسمومیت ده‌ها دانش‌آموز در ولسوالی سانچارک سرپل، توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان، نیز در باره‌ی این موضوع عمیقاً ابراز نگرانی کرده است.

آقای وست، صبح امروز (چهارشنبه، ۱۷ جوزا) در تویتی خواستار بررسی این مسمومیت و حفظ امنیت کودکان، شده است. او نوشته است: «افغان‌ها بدون ترس و محدودیت مستحق تحصیل اند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

عمیر سرپلی، رییس اطلاعات و فرهنگ سرپل، به سلام‌وطندار گفته است که تلاش دارند تا عاملان این رویداد را بازداشت کنند. او، افزوده است که ۷۷ دانش‌آموز دختر و پسر، هفت آموزگار، پنج تن از بستگان دانش‌آموزان و یک خدمه‌ی مکتب نسوان «فیض‌آباد» در روستای «آب کلان» و مکتب نسوان «کبود آب» ولسوالی سانچارک، مسموم شده اند.

عمیر، تأکید کرده است: «برای مسموم‌کردن دانش‌آموزان و آموزگاران، از داروی اشک‌آور که نفس‌تنگی و سوزش دهن را نیز به هم‌راه دارد، استفاده شده است.» به گفته‌ی رییس اطلاعات و فرهنگ سرپل، وضعیت صحی مسموم‌شدگان، اکنون قناعت‌بخش است.

از سویی هم، محمد رحمانی، رییس معارف سرپل، گفته که هم‌اکنون این دو مکتب به روی دانش‌آموزان بسته است و ریاست صحت عامه‌ی این ولایت، داروی استفاده‌شده برای مسمومیت دانش‌آموزان را بررسی می‌کند.

رییس معارف سرپل، دلیل وقوع این رویداد را دشمنی‌های شخصی عنوان کرده و افزوده است که بررسی‌های بیش‌تر در این زمینه جریان دارد.

در سوی دیگر، بزرگان قومی ولسوالی سانچارک، نیز با تأکید بر مجازات عاملان رویداد، از امارت اسلامی می‌خواهند که امنیت مکتب‌ها را تأمین کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

اتحادیه‌ی اروپا و صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، نیز خواستار بررسی این موضوع شده اند.

نبیله مَصر الی، سخن‌گوی روابط خارجی اتحادیه‌ی اروپا، روز گذشته با پخش اعلامیه‌ای مسمومیت دانش‌آموزان و آموزگاران در سرپل را «یک جنایت شنیع» خوانده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: