شماری از خانواده‌های دانش‌آموزان مکتب‌های نسوان «کبود آب» و «فیض‌آباد» ولسوالی سانچارک سرپل، به سلام‌وطندار می‌گویند که پس از رویداد مسمومیت دانش‌آموزان این دو مکتب، فرزندان شان به بیماری‌های روانی مبتلا شده و به مکتب نرفته اند.

لطیفه، مادر یکی از دانش‌آموزان، می‌گوید از هنگامی که دخترش در مکتب مسموم شده است، وضعیت خوبی ندارد و به ناخوشی روانی گرفتار شده است. او می‌افزاید: «دانش‌آموزان دختر امروز به مکتب نرفته اند و از رفتن به مکتب ترس دارند که مبادا دوباره مسموم شوند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

صداقت‌علی، پدر یکی دیگر از دانش‌آموزان، نیز می‌گوید: «دخترم پس از این حادثه/رویداد وضعیت خوبی ندارد و در ۲۴ ساعت، دو ساعت خوابیده است.» او، از امارت اسلامی می‌خواهد که عاملان این رویداد را شناسایی و مجازات کند.

در همین حال، عمیر سرپلی، رییس اطلاعات و فرهنگ سرپل، به سلام‌وطندار می‌گوید که تلاش دارند تا عاملان رویداد را بازداشت کنند. او می‌افزاید که در دو روز گذشته، ۷۷ دانش‌آموز دختر و پسر، هفت آموزگار، پنج تن از بستگان دانش‌آموزان و یک خدمه‌ی مکتب نسوان فیض‌آباد در روستای «آب کلان» و مکتب نسوان کبود آب ولسوالی سانچارک، مسموم شده اند.

عمیر، هم‌چنان می‌گوید: «برای مسموم‌کردن دانش‌آموزان و آموزگاران، از داروی اشک‌آور که نفس‌تنگی و سوزش دهن را نیز به هم‌راه دارد، استفاده شده است.» به گفته‌ی رییس اطلاعات و فرهنگ سرپل، وضعیت صحی مسموم‌شدگان، اکنون قناعت‌بخش است.

از سویی هم، محمد رحمانی، رییس معارف سرپل، می‌گوید که هم‌اکنون این دو مکتب به روی دانش‌آموزان بسته است و ریاست صحت عامه‌ی این ولایت، داروی استفاده‌شده برای مسمومیت دانش‌آموزان را بررسی می‌کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

رییس معارف سرپل، دلیل وقوع این رویداد را دشمنی‌های شخصی عنوان می‌کند و می‌گوید که بررسی‌های بیش‌تر در این زمینه جریان دارد.

در سوی دیگر، بزرگان قومی ولسوالی سانچارک، نیز با تأکید بر مجازات عاملان رویداد، از امارت اسلامی می‌خواهند که امنیت مکتب‌ها را تأمین کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: