دفتر رسانه‌های رشیده شهیدی، والی دایکندی با پخش گزارشی از نشست اداری او با دیگر مسئولان این ولایت، تأیید کرده که بانو شهیدی در این نشست از اعزام نیروی کمکی برای پیش‌گیری از حمله‌های جنگ‌جویان طالبان و دفع تهدیدات این گروه به ولسوالی پاتوی این ولایت خبر داده است.

براساس گزارش، والی دایکندی در نشست اداری این ولایت گفته است که به‌زودی ساحۀ «سرتگاب» ولسوالی پاتو از وجود طالبان پاک‌سازی می‌شود و آواره‌گان جنگی این ساحه دوباره به خانه‌های‌شان برمی‌گردند.

رشیده شهیدی، والی دایکندی

این در حالی‌ست که از دو هفته به این‌سو در نتیجۀ درگیری میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان در پاتوی دایکندی، میان یک‌هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار خانواده از بخش‌های مختلف به‌ویژه ساحۀ «سرتگاب» این ولسوالی به ولسوالی‌های کیتی، کجران و شهر نیلی، مرکز دایکندی بی‌جا شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بی‌جاشده‌گان روایت‌های دردناکی دارند. آنان می‌گویند که طالبان با تصرف ساحۀ «سرتگاب» و با کارگزاری ماین، خانه‌های مردم را منفجر کرده و دارایی‌های‌شان را آتش زده‌اند.

این بی‌جاشده‌گان که به هدف زنده‌ماندن از دست جنگ‌جویان طالبان به ولسوالی‌های کیتی، کجران و شهر نیلی پناه آورده‌اند، از بی‌توجهی دولت و نهادهای امدادرسان شکایت دارند.

حبیب، یک تن از این بی‌جاشده‌ها می‌گوید: «نزدیک به یک هفته است که آواره هستیم، جایی برای بودوباش و غذایی برای خوردن نداریم. هوا گرم است، کودکان ما دچار بیماری شده. تاکنون هیچ‌گونه کمک از طرف دولت و دیگر نهادها برای ما نرسیده است.»

اما مسئولان محلی دایکندی می‌گویند که روند کمک‌رسانی برای آواره‌گان جنگی ادامه دارد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

جنگ‌جویان طالبان حدود ۲۰ روز پیش پس از تصرف ولسوالی گیزاب ارزگان، بر ولسوالی پاتوی دایکندی که در ده کیلومتری مرکز این ولایت قرار دارد، حمله‌های‌شان را آغاز کردند که منجر به بی‌جاشدن صدها خانواده و کشته و زخمی‌شدن چندین غیرنظامی و نیروهای خیزش مردمی شد.

با این حال، طالبان شب گذشته ولسوالی چورۀ ارزگان که در مرز با ولسوالی کجران دایکندی‌ قرار دارد را نیز تصرف کردند. اکنون باشنده‌گان کجران از احتمال حملۀ جنگ‌جویان طالبان بر این ولسوالی نیز نگرانی دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: