وزارت مهاجران و بازگشت‌‌کننده‌گان اعلام کرده است که از آغاز سال روان خورشیدی تاکنون، بیش از ۱۲۸ هزار خانواده در نتیجۀ حمله‌های طالبان از خانه‌های‌شان بی‌جا شده‌اند.

اسلام‌الدین جرأت، سخنگوی وزارت مهاجران و بازگشت‌‌کننده‌گان امروز در یک نشست خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت در کابل می‌گوید که این وزارت در هماهنگی با سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی در تلاش کمک‌رسانی به این خانواده‌های بی‌جاشده است.

اسلام‌الدین جرأت، سخنگوی وزارت مهاجران و بازگشت‌‌کننده‌گان

این در حالی‌ست که از آغاز سال روان به‌ویژه پس از اول ماه می که روند بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان آغاز شد، درگیری در سراسر کشور شدت گرفته است. طالبان در دو ماه پسین حدود ۴۰ ولسوالی را تصرف کرده‌اند و در پی سقوط این ولسوالی‌ها، هزاران خانواده از مناطق اصلی‌شان بی‌جا شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از جانبی هم، سخنگوی وزارت مهاجران و بازگشت‌‌کننده‌گان می‌گوید که دولت افغانستان در هم‌کاری با کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهنده‌گان، برای ۷۵ هزار خانوادۀ مهاجر افغان در اردوگاه‌های مهاجران در پاکستان که در اثر محدودیت‌های کرونا با مشکلات اقتصادی روبه‌رو شده بودند، کمک کرده است.

به‌ گفتۀ اسلام‌الدین جرأت، کمیساریای عالی سازمان ملل برای هر خانوادۀ مهاجر مبلغ ۱۲ هزار کلدار پاکستانی پول نقد توزیع کرده است. سخنگوی وزارت مهاجران و بازگشت‌‌کننده‌گان نیز می‌گوید که برای ۳ ‌هزار و ۸۴۰ خانواده‌ی مهاجر افغان در پاکستان نیز از سوی کشورهای ترکیه و چین مواد غذایی کمک توزیع شده است.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

براساس آمار وزارت مهاجران و بازگشت‌‌کننده‌گان، هم‌اکنون بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شهروند افغانستان در پاکستان مهاجر اند. بیش‌تر این افراد را خانواده‌هایی تشکیل می‌دهند که در اردوگاه‌های مهاجران با درآمد اندک به‌سر می‌برند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: