پس از حملۀ طالبان بر ولسوالی‌ ارغنداب کندهار، درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان در ولسوالی‌های میوند، پنجوایی و ژری این ولایت و ولسوالی‌های گیزاب و دهراوود ارزگان از چند روز به این‌سو شدت گرفته است.

به دلیل وضعیت بد امنیتی و شدت درگیری‌ها شمار زیادی از خانواده‌ها از مناطق زیر جنگ فرار کرده و به شهر کندهار آواره شده‌اند.

این آواره‌گان می‌گویند، جنگ آنان را بی‌خانمان کرده و مجبور شده‌اند در خانۀ دوستان و نزدیکان و یاهم در خانه‌های کرایی با وضعیت بد اقتصادی شب و روزشان را سپری کنند.

این خانواده‌ها می‌گویند، تمامی داروندارشان را رها کرده و برای این‌که زنده بمانند با سروپای برهنه از مناطق جنگی فرار کرده‌اند.

آواره‌گان با نگرانی از وضعیت بد امنیتی و گسترش حملات طالبان از حکومت محلی و مرکزی می‌خواهند تا به جنگ پایان دهند و زمینۀ برگشت آنان را به خانه‌های‌شان فراهم سازند.

این آواره‌گان که در وضعیت بدی به سر می‌برند، می‌گویند که تاکنون هیچ‌کمکی دریافت نکرده‌اند.

دوست‌محمد نایاب، رئیس مهاجران کندهار می‌گوید که در جریان دو هفتۀ گذشته نزدیک به ۶ هزار خانواده از ولسوالی‌های ناامن این ولایت و ولایت‌های هلمند و ارزگان به شهر کندهار آواره شده‌اند.

به گفتۀ نایاب، پس از پایان سروی برای آواره‌گان کمک توزیع خواهد شد.

ولسوالی‌های دهراوود و گیزاب ارزگان از یک‌ونیم ماه به این‌سو و ولسوالی‌های ارغنداب، ژری، پنجوایی و میوند کندهار از ده روز به این‌سو گواه درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان هستند.

مسئولان امنیتی کندهار می‌گویند که عملیات نظامی را برای سرکوب طالبان در این ولسوالی‌ها آغاز کرده‌اند. به گفتۀ آنان تنها شنبه‌شب گذشته ۷۷ طالب در ولسوالی‌های ارغنداب و ژری کندهار در نتیجۀ حملات هوایی کشته و بیش از ۲۰ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: