پس از آن‌که ماین‌گذاری و انهدام پایه‌های برق ولتاژبلند افزایش یافت و پرچاوی‌های برق را برای کابل و ولایت‌های مسیر لین برق وارداتی بیش‌تر کرد، معاونیت نخست ریاست‌جمهوری طرحی را برای حفاظت از این تأسیسات عام‌المنفعه عملی کرد.

بر بنیاد این طرح، برای حفاظت از پایه‌های برق ماهانه مبلغ ۱۰ ‌هزار افغانی هزینه و دو محافظ از طریق نهادهای امنیتی در نظر گرفته شد. اما پس از عملی‌شدن طرح امنیتی، هنوز که کم‌تر از یک ماه از آن سپری می‌شود، سه بار ماین‌گذاری به پایه‌های برق وارداتی به ثبت رسیده است. یک بار در سالنگ جنوبی و دو بار دیگر نیز در شهر چاریکار، مرکز پروان.

اکنون با این وضعیت باشنده‌گان پروان می‌گویند که هیچ امیدی به توقف انهدام پایه‌های برق ندارند و با هر بار قطع‌شدن برق، آنان فکر می‌کنند باز هم پایۀ برق منهدم شد و شاید چند شبانه‌روز را در تاریکی به‌سر ببرند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سهیل و محمدسلیم، دو باشندۀ پروان از دولت و نهادهای مسئول می‌خواهند که حتی اگر برای رفع نگرانی مردم هم که شده، جلو ماین‌گذاری به پایه‌های برق را بگیرند.

در همین حال، روح‌الله ساجد، رئیس حوزۀ برق پروان شرکت برشنا می‌گوید که از استخدام محافظ برای حفاظت از پایه‌های برق وارداتی رسماً در جریان نیست، اما مطمئن است از طریق فرماندهی پولیس محافظان استخدام شده است.روح‌الله ساجد می‌افزاید، نتایج نشان داده است که پس از طرح امنیتی بیش‌تر ساحاتی مورد هدف قرار گرفته که محافظان آن سطحی‌نگری کرده و در مسئولیت‌های‌شان جدی نبوده‌اند.

با این همه، فرماندهی پولیس پروان تأکید می‌کند که طرح امنیتی معاونیت نخست ریاست‌جمهوری در برخی موارد سودمند نیز بوده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عبدالرووف ارزگانی، فرمانده پولیس پروان به سلام‌وطندار می‌گوید، غفلت وظیفه‌یی از عامل‌هایی‌ست که سبب شده هنوز هم پایه‌های برق منهدم شوند و آنان تاکنون دو تن از محافظان را به‌دلیل غفلت وظیفه‌یی نیز زندانی کرده‌اند.

فرمانده پولیس پروان تأکید می‌کند که محافظان تازه ‌استخدام‌شده با آن‌که یک ماه از مسئولیت‌شان هم نمی‌شود، اما یک ماهه تنخواه‌شان را نیز دریافت کرده‌اند و ابراز امیدواری می‌کند که بتوانند راه‌حلی مؤثرتری در این راستا به‌دست آورند.

این در حالی‌ست که هفتۀ گذشته ریاست عمومی امنیت ملی کشور از بازداشت یک گروه چهار نفری از اعضای گروه داعش در پروان خبر داد که در انهدام و ماین‌گذاری به پایه‌های ولتاژبلند برق وارداتی، دست داشتند.

اما بامداد امروز یک بار دیگر یک پایۀ برق وارداتی در ساحۀ «تتم‌دره» شهر چاریکار هدف ماین‌گذاری قرار گرفت که پایه تخریب شد؛ اما سبب قطع برق نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: