چهار روز پیش (سه‌شنبه‌شب، اول سرطان/تیر) شرکت برق‌رسانی افغانستان یا برشنا اعلام کرد که برای ترمیم اساسی دو پایۀ برق در سالنگ، برای سه شبانه‌روز یا ۷۲ ساعت کابل و ده ولایت دیگر بی‌برق خواهند بود. اما امروز پس از گذشت ۷۲ ساعتی که برشنا وعده کرده بود، برق کابل هنوز وصل نشده است.

محمدهاشم سنگر نیازی، سخنگوی شرکت برشنا می‌گوید که کار ترمیم و نصب دو پایۀ منهدم‌شده در سالنگ پیش از پایان‌یافتن مهلت ۷۲ ساعت تمام شد؛ اما لین برق وارداتی در ولسوالی خنجان بغلان در اثر جنگ تخریب شده است.

سخنگوی برشنا می‌افزاید، نیروهای امنیتی به کارمندان این شرکت اجازه نداده‌اند که به ساحه بروند و تا زمان بهترشدن وضعیت امنیتی، بی‌برقی کابل و ده ولایت دیگر هم‌چنان ادامه می‌یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از زمستان سال گذشتۀ خورشیدی تاکنون وضعیت برق در پایتخت قابل تعریف نبوده است. هر یک یا دو روز بعد، برق کابل قطع می‌شود و شرکت برشنا خبر انفجار یا قطع لین برق را در صفحۀ رسمی فیس‌بوک خود پخش می‌کند.

قطع‌ بیش از حد برق در پایتخت، واکنش‌های جدی بسیاری از شهروندان را هم برانگیخته است. شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از بی‌برقی و پرچاوی ناعادلانه از سوی شرکت برشنا شکایت می‌کنند و می‌گویند که در صورت نبود برق، حداقل پرچاوی باید عادلانه باشد.محمد صبوری، یکی از کاربران شبکۀ اجتماعی فیس‌بوک در پیوند به اعلام شرکت برشنا چنین نوشته است: «در سرک‌ دارالامان در زمستان از طرف شب همیش برق داشتیم. روز برق را یک‌ یا دو ساعت می‌دیدیم و بس. مگر چی خدا زد برشنا را که در هفتۀ جاری در ۲۴ ساعت فقط از طرف روز یک ساعت برق داریم او هم بعد از چاشت. اگر پرچاوی است، باید عادلانه ‌باشد؛ نه که زورمندان برق ۲۴ ساعته داشته باشند و مردم عام در روز یک ساعت. شرم است به این شکل و این منصفانه نیست. لطفاً کمی وجدان‌تان را بیدار نگه‌ دارید و با احساس باشید.»

شماری از باشنده‌گان غرب پایتخت نیز در شبکه‌های اجتماعی‌ نوشته‌ که برخی در برخی از مناطق، روزانه فقط ۲۰ دقیقه برق داشته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به باور کاربران شبکه‌های اجتماعی، دولت توان تأمین امنیت پایه‌های برق را ندارد و در این مورد نیز «عقب‌نشینی تاکتیکی کرده است.»

این در حالی‌ست که شماری از مناطق کابل از جمله غرب کابل، نزدیک به ۵ روز است برق ندارد. از سوی دیگر، شماری از باشنده‌گان بغلان در شبکه‌های اجتماعی از پاک‌سازی ولسوالی خنجان از طالبان به‌دست نیروهای امنیتی خبر داده‌اند. با تماس‌های پی‌هم با مقام‌های محلی بغلان و وزارت داخله نتوانستیم در این باره معلومات به‌دست بیاوریم.

در همین حال، منابع به رسانه‌ها گفته‌اند که برق کابل و ده ولایت دیگر تا پایان امروز وصل می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: