صدها تن از باشنده‌گان ولایت تخار زیر نام «جنبش شهروندان برای تغییر» امروز (چهارشنبه، بیست‌وهفتم حوت/اسفند) با راه‌اندازی یک راهپیمایی اعتراضی در شهر تالقان، مرکز این ولایت از حکومت مرکزی خواهان ساخت بند برق کوکچه، ساخت میدان‌هوایی و ساخت بند برق تنگی ورسج این ولایت شدند.

اعتراض‌کننده‌گان رهبران حکومت را به تبعیض سیاسی و سمتی متهم می‌کنند و می‌گویند که اگر بند برق کوکچه ساخته شود، به کاهش فقر و خودکفایی انرژی برای دولت، مؤثر خواهد بود.

آنان می‌افزایند که حکومت برنامه دارد در ۱۰۰ روز نخست سال ۱۴۰۰ یک‌صد پروژه را در بخش‌های مختلف کشور افتتاح کند. اما طبق آگاهی آنان، در این میان پروژه‌های اساسی چون ساخت بند برق کوکچه، ساخت میدان‌هوایی و ساخت بند برق تنگی ورسج جا ندارد.

معترضان نیز می‌گویند که با راه‌اندازی این راهپیمایی، آنان از رهبران حکومت، نماینده‌گان مردم در شواری ملی و نهادهای بین‌المللی کمک‌کننده به دولت می‌خواهند که به این خواست‌های‌شان رسیده‌گی کنند.

عصمت‌الله قربانی، نمایندۀ مردم در شورای ولایتی تخار در این راهپیمایی نیز می‌گوید که جوانان این ولایت همه‌روزه در سنگرهای داغ نبرد در صفوف نیروهای امنیتی کشته می‌شوند و شبکه‌های مخابراتی در این ولایت از طرف شب قطع است. آقای قربانی می‌افزاید که این حق مردم تخار است تا حکومت مرکزی به خواست‌های انسانی‌شان که امروز در این راهپیمایی اعتراضی با صدور قطع‌نامه‌یی مطرح کردند، پاسخ مثبت دهد.

دریای کوکچه در شمال تخار موقعیت دارد و به گفتۀ باشنده‌گان این ولایت، به دلیل بی‌توجهی دولت همه‌ساله زمین‌های مربوط به پروژۀ کوکچه از سوی زورمندان غصب می‌شود.

این در حالی‌ست که سروی فنی ساخت بند آب‌گردان و برق کوکچه در زمان حکومت محمدداوود خان تکمیل شده است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: