نزدیک به یک هفته می‌شود که خانه‌های باشنده‌گان شهر تالقان، مرکز ولایت تخار و شماری از ناحیه‌های آن تاریک است. در اثر بی‌برقی در این مدت، مرکز رسانه‌های تخار از نشرات بازمانده است‌ و بسیاری از خانه‌های مسکونی در تاریکی به سر می‌برند.

شماری از باشنده‌گان تخار می‌گویند که باشنده‌گان ولسوالی آقتاش ولایت کندز به دلیل این‌که ادارۀ محلی آن ولایت به آن‌ها برق توزیع نکرده است، برق تخار را که لین آن از ولسوالی آقتاش می‌گذرد، قطع کرده‌اند.

شفیق پویا، رئیس اتحادیۀ خبرنگاران تخار به سلام‌وطندار می‎‌گوید که مسئولیت فراهم‌سازی برق ولسوالی آقتاش کندز را ادارۀ محلی آن ولایت به عهده دارد و این‌که برق تخار را قطع کرده‌اند، نوعی تبعیض در برابر مردم تخار است. او می‌‌افزاید که از یک هفته به این‌سو خانه‌های باشنده‌گان تخار تاریک است و رسانه‌های محلی به دلیل بی‌برقی قادر به پخش خبر و اطلاع‌رسانی نیستند.

فیروز احمدی، فعال مدنی در تخار هم می‌گوید که موضوع وصل برق تخار با میانجی‌گری بزرگان و موسفیدان حل نخواهد شد و ادارۀ محلی کندز باید پاسخ باشنده‌گان ولسوالی آقتاش را بدهد.

در همین حال، حبیب‌الله پویا، رئیس ریاست برشنای تخار با تأیید قطع برق این ولایت می‌گوید که آنان از آخرین گزینه‌ها که دیدووادید با متنفذان ولسوالی آقتاش بوده، کار گرفته‌اند؛ اما تاکنون این تلاش‌ها بی‌نتیجه بوده و باشنده‌گان ولسوالی آقتاش خواهان فراهم‌سازی برق به این ولسوالی‌اند.

به گفتۀ او، تدارک برق به باشنده‌گان ولسوالی آقتاش کار آنان نیست؛ بل‌که مسئولان ادارۀ محلی کندز مکلف به فراهم‌سازی برق به باشنده‌گان این ولسوالی‌اند.

از سوی هم، یک منبع دیگر که نمی‌خواهد در گزارش نامش گرفته شود، می‌گوید که قطع برق تخار در هماهنگی با طالبان در ولسوالی آقتاش صورت گرفته است.

در سه‌ ماه اخیر این دومین‌بار است که برق تخار در ولسوالی آقتاش کندز از سوی باشنده‌گان محل قطع می‌شود و مسئولان ادارۀ محلی هر دو ولایت تاکنون به این معضل راهِ حل پیدا نکرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: