مسئولان ادارۀ محلی تخار می‌گویند که بیش‌تر از دو سال می‌شود طالبان فعالیت شبکه‌های مخابراتی را از طرف شب در سراسر این ولایت قطع کرده‌اند. به گفتۀ مسئولان، طالبان به نماینده‌گان شرکت‌های مخابراتی در این ولایت هشدار داده‌اند در صورتی که همه‌روزه پس از ساعت ۵ عصر فرستنده‌های شبکه‌های‌شان را متوقف نکنند، آن‌ها را مجازات خواهند کرد.

هرچند پیش از این باشنده‌گان تخار در پیوند به قطع فعالیت‌های شبکه‌های مخابراتی اعتراض‌های دوام‌داری را به‌راه انداخته‌اند؛ اما مسئولان شرکت‌های مخابراتی و ادارۀ محلی این ولایت قادر به فعالیت شبکه‌های مخابراتی از طرف شب نشده‌اند.

شماری از باشنده‌گان این ولایت می‌گویند، طالبان به شرکت‌های مخابراتی هشدار داده‌اند که اگر از طرف شب برای مردم خدمات عرضه کنند، آنتن‌های‌ شبکه‌های‌ مخابراتی‌شان را آتش می‌زنند. این در حالی‌ست که باشنده‌گان تخار در چندین ساحه گواه آتش‌زدن پایه‌های شبکه‌های مخابراتی از سوی طالبان بوده‌اند.

اعتراض‌ها و انتقادهای فعالان مدنی تخار سبب شده است که شبکۀ سلام به طور دوام‌دار در شهر تالقان، مرکز این ولایت و شماری از ولسوالی‌های آن برای مردم خدمات فراهم کند.

از سوی هم، یک هفته می‌شود که شبکۀ مخابراتی سلام از طرف شب‌وروز در تخار قطع شده است. عبدالغفور تلاش، رئیس مخابرات تخار به سلام‌وطندار می‌گوید که طالبان از مربوطات شهر کندز تا ولسوالی علی‌آباد ولایت کندز لین‌های شبکۀ مخابراتی سلام را قطع کرده‌اند و مردم تخار از طرف شب با مشکل برقراری تماس روبه‌رواند.

به گفتۀ آقای تلاش، تا زمانی که نهادهای امنیتی ساحه را امن نکنند و مانع تسلط طالبان در ساحه نشوند، این مشکل ادامه خواهد داشت. پیش از این نیز طالبان آنتن‌های شبکۀ مخابراتی سلام را در تخار آتش زده‌اند.

بر بنیاد گفته‌های مسئولان ریاست مخابرات تخار، از ۲۷ ثور سال ۱۳۹۸ به این‌سو فعالیت‌های شبکه‌های مخابراتی به‌جز از شبکۀ سلام، از طرف شب در این ولایت متوقف است.

با این حال، ذبیح‎‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان به سلام‌وطندار می‌گوید، از این‌که شبکۀ مخابراتی سلام برای دولت کار می‌کند، آنان فعالیت این شبکه را در تخار قطع کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: