به‌دنبال انفجارهای پی‌هم بر پایه‌های برق وارداتی در ولایت‌ها و ولسوالی‌های شمال کابل، اکنون فرماندهی پولیس پروان از بازداشت یک گروه سه نفری که رهبری آن را برادر «مماتی سالنگ» برعهده دارد، خبر می‌دهد.

عبدالرووف ارزگانی، فرمانده پولیس پروان به سلام‌وطندار می‌گوید که این گروه سه نفری پس از آن از سوی پولیس بازداشت شد، که یکی بر دیگری شهادت دادند که «آن یکی ما را برای انفجار پایه‌های برق وارداتی تشویق کرده است.»

به گفتۀ فرمانده پولیس پروان، رهبری این گروه سه نفری را برادر فردی به‌نام دل‌آقا مشهور به «مماتی سالنگ» برعهده دارد که در ماه میزان سال ۱۳۹۸ به جرم انهدام پایه‌های برق در سالنگ جنوبی با شریکان جرمی‌اش بازداشت شدند و به جرم خود نیز اعتراف کرده بودند. مماتی سالنگ به جرم انهدام تأسیسات زیربنایی «پایۀ برق مسیر پروان_کابل» به ۱۶ سال زندان محکوم شد.

فرمانده پولیس پروان در پاسخ به این پرسش که آیا این گروه سه نفری نیز به هدف به‌دست‌آوردن پول، پایه‌های بلندتناژ برق وارداتی را انفجار می‌داده یا به هدف رهایی مماتی نام!؟ می‌گوید که هنوز این موضوع روشن نیست و آنان بر بنیاد قانون، حق بازجویی‌ از متهمان را ندارند و آنان را پس از بازداشت به دادستانی معرفی می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عبدالرووف ارزگانی می‌افزاید که هرچند پایۀ برق وارداتی در کنار خانۀ مسئول این گروه سه نفری نیز انفجار داده شده است، اما این گروه از انفجار این پایه انکار می‌کند و احتمال می‌رود که به هدف دخیل‌ساختن گروه‌های دیگر در انفجار پایه‌های برق، نیز اعتراف‌های ضدونقیض داشته‌اند.

سالنگ جنوبی در کم‌تر از ۲۰ روز گذشته گواه دو مورد ماین‌گذاری و انهدام پایه‌های بلندتناژ برق وارداتی بوده است که سبب پرچاوی‌های چندین روزه برای باشنده‌گان کابل و بیش از ده ولایت دیگر بود.

اکنون به‌دنبال جنجالی‌شدن انفجار پایه‌های برق وارداتی، سلام‌وطندار به اطلاعاتی دست یافته است که نشان می‌دهد معاونیت نخست ریاست‌جمهوری از میان چندین طرح، این طرح را برگزیده که برای محافظت از پایه‌های برق وارداتی و جلوگیری از انفجار بر این پایه‌ها، محافظ استخدام کند؛ طرحی که بیش از ۱۵ روز می‌شود اجرایی نیز شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: