نهاد حامی زنان افغان، امروز (سه‌شنبه، ۹ جوزا) نمایش‌گاهی را زیر نام «نمای هریوا» به منظور تشویق زنان هنرمند، در هرات گشایش کرد.

در این نمایش‌گاه که برای دو روز دیگر ادامه می‌یابد، قالین‌های دست‌باف و ابریشمی، پوشاک‌های سنتی، پوشش‌های تزیینی، سنگ‌های گران‌بها و نیمه‌گران‌بها از معدن‌های هرات، تابلوهای نقاشی، ظروف تزیینی ساخته‌شده از شیشه و داروهای غذایی ساخته‌شده توسط زنان، در ده غرفه به نمایش گذاشته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

سوسن کاظمی، رییس نهاد حامی زنان افغان، می‌گوید: «بیش‌تر کارها صنایع دستی خانم‌ها است که خود شان تولید کردند. خوش‌بختانه صادرات بیرونی هم داشتیم و هم‌چنان در بازار امروز مان، دوستان از خارج زیاد سفارش دادند و ما در این برنامه توانستیم مشتریان زیادی جذب کنیم.»

در همین حال مسئولان اتاق تجارت زنان در حوزه‌ی غرب افغانستان، برگزاری این گونه نمایش‌گاه‌ها را برای فراهم‌شدن زمینه‌های بازاریابی به تولیدات داخلی، سودمند می‌دانند.

ادیبا وزیر، رییس این اتاق، می‌گوید که اکنون، زنان در حوزه‌ی غرب، بهترین ساخته‌های دستی را تولید می‌کنند. او، می‌افزاید: «نمایش‌گاه روابط خیلی خوبی بین زنان متشبث ایجاد می‌کند و باعث می‌شود، تا زنان تولیدات خود را به نمایش گذاشته و از این طریق هم، مشتری پیدا کرده و هم برای خود بازاریابی کنند.»

از سویی هم، برخی از اشتراک‌کنندگان زن در این نمایش‌گاه، با ابراز خرسندی از برگزاری آن، می‌گویند که در این اواخر تولید و فروش ساخته‌های دستی شان افزایش یافته است.

ماریا ارباب‌زاده، باشنده‌ی شهر هرات که در این نمایش‌گاه شرکت کرده، می‌گوید: «اجناس و آثار مختلفی را به نمایش گذاشتیم، تا از ما حمایت شود و در بیرون از کشور نیز، آثار مان به نمایش گذاشته شود تا ببینند که خانم‌های ولایت هرات، استعداد دارند و می‌توانند آثار مختلفی را بسازند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

همین گونه، سمیرا فیضی، یکی دیگر از اشتراک‌کنندگان در نمایش‌گاه «نمای هریوا»، می‌گوید که برگزاری چنین‌ نمایش‌گاه‌ها برای زنان به ویژه آن‌هایی که خانه‌نشین شده اند، فرصت خوبی است تا به پیش حرکت کنند.

در نزدیک به دو سال گذشته، بخش زیادی از زنان از ساختارهای اداری، آموزشی-تحصیلی و فعالیت‌های مهم اجتماعی بیرون رانده شده و شمار زیادی از آن‌ها، به تولید صنایع دستی رو‌آورده اند؛ چیزی که افزایش برگزاری‌ نمایش‌گاه‌های صنایع دستی آن‌ها را نیز در هفته‌های پسین به هم‌راه داشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: