پس از روی‌کارآمدن دوباره‌ی امارت اسلامی در افغانستان، برای نخستین بار امروز (سه‌شنبه، ۱۸ دلو) نمایش‌گاه صنایع دستی زنان در باغ «بی‌بی صبری» شهر پلخمری، مرکز بغلان، برگزار شد.

مسئولان نمایش‌گاه صنایع دستی زنان، با ابراز خرسندی از خودکفاشدن زنان در بغلان، از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که زمینه‌ی برگزاری چنین نمایش‌گاه‌ها را برای زنان بیش‌تر فراهم کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

مژده الماس، یک تن از مسئولان نمایش‌گاه صنایع دستی زنان، می‌گوید: «در نخست از ریاست اطلاعات و فرهنگ بغلان و از امارت اسلامی بابت برگزاری این نمایش‌گاه، رشد و ظرفیت‌سازی زنان که واقعاً برای ما مفید است، تشکر می‌کنم؛ چون زنان در این عرصه خودکفا می‌شوند. ما لباس‌هایی را که زنان تولید کرده اند، به نمایش گذاشته‌ایم تا سایر خواهران ما آن‌ها را بخرند.»

در همین حال، نفیسه اعتبار، یک تن دیگر از مسئولان این نمایش‌گاه، نیز می‌گوید: «کارگاه ما چهار بخش دارد؛ مانند چرمه‌دوزی، خیاطی، مهره‌دوزی و گل‌دوزی و مدت یک سال می‌شود که این جا را ایجاد کرده‌ایم. ما ۴۰ تا ۴۵ نفر کارمند داریم، کار ما قبلاً در حوزه‌ی کوچکی بود و اکنون می‌خواهیم آن را بزرگ‌تر کنیم. ما خیلی خوش‌حالیم که به ما سهم داده اند تا کارهای خود را در بازار به فروش برسانیم.»

با این حال، مسئولان محلی بغلان، از تأمین امنیت برای زنان سخن می‌زنند و می‌گویند که در تلاش بازاریابی برای صنایع دستی زنان در این ولایت اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

اسدالله هاشمی، رییس اطلاعات و فرهنگ بغلان که در این نمایش‌گاه حضور داشت، به سلام‌وطندار می‌گوید: «امنیت الحمدلله خوب است. پلیس زنانه نیز در کنار دروازه‌ها حضور دارند. پیام ما به خانواده‌هایی که توانایی تهیه‌ی صنایع دستی را دارند، اما نمی‌توانند به بازار عرضه کنند، این است که ما تلاش می‌کنیم در هم‌آهنگی با شریکان خود برای بازاریابی صنایع دستی زنان کمک کنیم.»

گفتنی است که پس از روی‌کارآمدن دوباره‌ی امارت اسلامی، برای نخستین بار نمایش‌گاه صنایع دستی زنان در بغلان برگزار شده است. این نمایش‌گاه برای سه روز ادامه دارد و در آن نزدیک به ۴۰ کارگاه صنایع دستی زنان به نمایش گذاشته شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: