شماری از اعضای اجماع همبسته‌گی زنان افغانستان، امروز با برگزاری نشستی در کابل بار دیگر خواهان شمولیت‌شان در ساختار حکومت شدند. آنان می‌‌گویند که امارت اسلامی باید برای توان‌مندسازی زنان در جامعه، اقدام‌های مؤثر انجام و آنان را در ساختار حکومت جا دهد.

مژگان یوسف‌زی، عضو نهاد همبسته‌گی زنان افغانستان، می‌گوید که حقوق زنان در نظام پیشین به‌طور نمایشی به آنان داده می‌شد؛ در حالی که امارت اسلامی باید توجه جدی در این زمینه داشته باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ بانو یوسف‌زی، امارت اسلامی با آماده‌کردن فضای امن، شرایط را برای حضور زنان در ساختار حکومت فراهم کند. او می‌افزاید: «زنان در دولت سهیم باشند و آن‌چه را که خداوند به‌عنوان حق به ما تعیین کرده، ما را از آن محروم نسازند. توجه جدی و همه‌جانبه در قسمت توان‌مندسازی زنان افغان انجام دهند. ما نه طرف‌دار افراط هستیم و نه طرف‌دار تفریط.»

در همین حال، تاجور کاکر، رئیس اجرایی نهاد همبسته‌گی زنان افغانستان، در این نشست گزینش دو معین زن را در وزارت‌‌های معارف و تحصیلات عالی پیشنهاد کرد. او هم‌چنان می‌گوید که دورۀ ابتدائیۀ مکتب‌ها به آموزگاران زن محول شود تا دانش‌آموزان را تدریس کنند.

به گفتۀ بانو کاکر، پروژه‌هایی/برنامه‌هایی که برای توان‌مندسازی زنان اجرا می‌شود، باید زنان آن را مدیریت کنند. او می‌افزاید: «وزارت امور زنان را دوباره به زنان افغان دهند که زنان افغان یک آدرس مشخص داشته باشند تا مشکلات، پیش‌رفت‌ها و پشنهادات خود را از طریق این وزارت به امارت اسلامی برسانند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

خواستیم دیدگاه سخنگویان امارت اسلامی را نیز در این باره داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

با آن‌که مقام‌های امارت اسلامی تأکید بر شمولیت زنان در چارچوب حکومت دارند؛ اما چندی پیش و با اعلام کابینۀ سرپرست، وزارت امور زنان از سوی آنان حذف شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: