شماری از زنان امروز در شهر کابل در اعتراض به رعایت‌نشدن حقوق‌شان و توصیه‌نامه تازۀ وزارت امر به معروف و نهی از منکر امارت اسلامی که در آن محدودیت‌های جدید برای زنان وضع شده است، دست به راهپیمایی زدند و سکوت جهان نسبت به محرومشدن زنان از کار و آموزش را «شرمآور» خواندند.

راهپیمایان با شعارهای «حکومت قانونی می‌خواهیم» و «ما صدای مردم گرسنه هستیم» به خیابان آمدند. زنان معترض می‌گویند: «امارت اسلامی حق حذف زنان را  ندارد و جامعۀ جهانی باید زنان را به رسمیت بشناسد و از حقوق آنان دفاع کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

معترضان در برابر وزارت امر به معروف و نهی از منکر امارت اسلامی جمع و با برخورد نیروهای امنیتی امارت اسلامی روبه‌رو شدند.

از سوی دیگر، شمار دیگری از پایتخت‌نشینان در ساحۀ «کارتۀ چهار» شهر کابل تظاهراتی را به‌خاطر قتل‌های مرموز نظامیان پیشین راه‌اندازی کردند که توسط نیروهای امنیتی امارت اسلامی به خشونت کشانده شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

خواستیم دربارۀ برخورد نیروهای امارت اسلامی با معترضان، پاسخ مسئولان وزارت امور داخله و فرماندهی امنیۀ کابل را داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

این در حالی‌ست که وزارت امر به معروف و نهی از منکر امارت اسلامی چند روز پیش توصیه‌نامه‌یی را به نشر رساند که در آن محدودیت‌های تازه برای زنان وضع شده است. پخش این توصیه‌نامه در شبکه‌های اجتماعی نیز واکنش‌های گسترده‌یی را به‌دنبال داشته است و شماری از نهادهای حقوق بشری نیز از آن انتقاد کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: