محمدصابر انسان‌دوست، استاد یکی از دانشگاه‌های خصوصی در کابل، امروز با اعضای خانواده‌اش در اعتراض به وضعیت بد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، مدنی و فرهنگی در افغانستان، با پوشیدن کفن به جاده‌ها برآمدند.

«بیکار و گرسنه هستیم!»، «زنان از کار و دختران ما از تحصیل محروم شده‌اند!»، «حقوق و آزادی‌های اسلامی و انسانی ما سلب شده است!»، «جهان با خاموشی نظاره‌گر ماست!» و «جو بایدن افغان‌ستیز است، به ما خیانت کرد!» از شعارهای این حرکت اعتراضی بود.

آقای انسان‌دوست گفته که در واکنش به فقر و بی‌کاری، محرومیت زنان و دختران از کار و تحصیل، سلب حقوق و آزادی‌های مدنی و خاموشی جهان در برابر وضعیت جاری افغانستان، دست به اعتراض زده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

حرکت اعتراضی این استاد دانشگاه و اعضای خانواده‌اش حوالی ساعت ۹ صبح امروز از چهارراهی سلیم کاروان به مقصد مرکز شهر نو آغاز شده بود، اما به گفتۀ خودش، با گذشت بیش از یک ساعت و با ممانعت نیروهای امارت اسلامی، پایان یافت.

این در حالی‌ست که روز دوشنبۀ هفتۀ جاری یک استاد دانشگاه در یک ایست بازرسی‌ از مربوطات ناحیۀ چهارم شهر کابل به‌دلیل موقف‌ کاری‌اش توهین و لت‌وکوب شده است.

واقف نوری، استاد دانشگاه به سلام‌وطندار می‌گوید که نیروهای امارت اسلامی در این ایست بازرسی پس از دانستن این‌که او استاد دانشگاه است، او را توهین و لت‌وکوب کرده‌اند. به گفتۀ آقای نوری، او بیش از ده دقیقه مورد بازجویی قرار گرفته و موترش نیز بررسی شده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

پیش از این، شماری از استادان دانشگاه‌ها از طرح‌هایی مبنی بر کاهش معاش‌های‌‌شان تا پنج هزار افغانی نیز خبر داده و ابراز نگرانی کرده بودند. در مورد دیگر، پس از تعیین رئیس جدید دانشگاه کابل شماری از استادان این دانشگاه به سلام‌وطندار گفته بودند که تصمیم دارند از سمت‌های‌شان استعفا دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: