شماری از استادان دانشگاه‌های دولتی و کارمندان وزارت‌خانه‌های دولت پیشین می‌گویند که مسئولان امارت اسلامی افغانستان از آنان خواسته‌اند دوباره به وظیفه‌های‌شان برگردند. اما آنان می‌گویند که امارت اسلامی قوانین جدیدی برای بازگشت دوبارۀشان به محل کار وضع کرده است.

به گفتۀ آنان، معاش ماهانۀ استاد و کارمند از سوی مسئولان اداره‌های وابسته کاهش یافته است. مومند، کارمند یکی از وزارت‌خانه‌های کلیدی کشور است. او ادعا دارد که براساس فیصلۀ جدید امارت اسلامی، معاش ماهانه‌اش از حدود ۲۲ هزار افغانی در حکومت پیشین، به ۶ هزار افغانی کاهش یافته است.

او هم‌چنان می‌گوید، در کنار کاهش معاش ماهانه، به آنان گفته شده است که معاش‌شان با چند ماه تأخیر پرداخت می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، عبیدالله، استاد در یکی از دانشگاه‌های دولتی کابل به سلام‌وطندار می‌گوید، مسئولان وزارت تحصیلات عالی از استادان خواسته‌اند در صورتی به وظیفه‌های‌شان برگردند که با دریافت ۵ هزار افغانی معاش موافقت کنند.

او نیز می‌گوید که به آموزگاران زن اجازۀ ورود به دانشگاه‌ها داده نشده است. «مسئولان گفته‌اند که بعد از این ۵ هزار افغانی معاش به‌‌دست می‌آورید؛ در حالی که تعیین این مقدار پول برای ما کافی نیست. آن‌ها باید در این مورد توجه کنند.»

استادان دانشگاه بلخ نیز چنین ادعایی دارند. آنان می‌گویند، در صورتی ‌که این طرح اجرایی شود، مجبور می‌شوند تدریس را کنار بگذارند و به وظایف دیگری روی بیاورند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

عارف شمسی، از استادان دانشگاه بلخ می‌گوید، «با پنج یا ده هزار خیلی مشکل است. به‌خصوص کسانی که خانوادۀ بزرگ دارند؛ در حالی که نرخ‌ها هر روز بالا می‌رود.»

استادان دانشگاه‌ها و کارمندان اداره‌های دولتی می‌گویند، امارت اسلامی در حالی مقدار معاش آنان را کاهش داده که بهای مواد خوراکی به گونۀ چشم‌گیر در بازارهای کابل و ولایت‌ها افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: