صدها تن از آموزگاران هرات به‌ دلیل یک‌سان‌سازی معاشات و پشتی‌بانی از طرح مجلس نماینده‌گان مبنی بر افزایش معاشات کارمندان دولتی، دست به راهپیمایی زدند.

این آموزگاران امروز (سه‌شنبه، بیست‌وهشتم دلو/بهمن) با شعار «ندای ما برحق است، ما عدالت می‌خواهیم» در برابر دفتر والی هرات دست به راهپیمایی زدند و پشتی‌بانی‌شان را از طرح مجلس نماینده‌گان مبنی بر یک‌سان‌سازی معاشات آموزگاران و کارمندان دولتی اعلام کردند.

آنان هشدار می‌دهند که اگر حقوق ماهانۀ آموزگاران و کارمندان دولتی افزایش نیابد، در سال تعلیمی پیش‌رو، اعتصاب سراسری خواهند کرد.

محمدصابر مشعل، رئیس شورای آموزگاران ولایت هرات در این راهپیمایی از بی‌عدالتی حکومت نسبت به حقوق آموزگاران انتقاد می‌کند و می‌گوید، معاشی که اکنون دولت به آموزگان می‌دهد، صرف مساعدت است و آموزگاران مساعدت نمی‌خواهند؛ بل‌که معاش می‌خواهند.

به گفتۀ رئیس شورای آموزگاران هرات، آموزگاران این ولایت خواهان یک‌سان‌سازی معاش بر مبنای عدالت اجتماعی‌اند.

علی‌احمد، یک تن از آموزگاران در این راهپیمایی از حکومت می‌خواهد که به خواست آنان گوش دهد و از طرح مجلس نماینده‌گان پشتی‌بانی و آن را عملی کند.

آرزو سکندری، معاون شورای آموزگاران هرات نیز در این راهپیمایی با انتقاد از حکومت می‌گوید، آموزگاران در حالی که بیش‌ترین زحمت را برای مردم متحمل می‌شوند؛ اما کم‌ترین حقوق را دریافت می‌کنند. بانو سکندری از حکومت می‌خواهد که به ندای یک‌سان‌سازی حقوق آموزگاران و کارمندان دولتی گوش دهد.

در همین حال، سیدعبدالوحید قتالی، والی هرات می‌گوید که خواسته‌های آموزگاران را به گوش مقام‌های مرکزی می‌رساند.

پیش از این ریاست معارف هرات از طرح یک‌سان‌سازی معاشات آموزگاران و کارمندان دولتی پشتی‌بانی کرده و گفته که حقوق ماهانۀ یک آموزگار و یک صفاکار یک‌سان است.

از سوی هم، محمدخالد پاینده، سرپرست وزارت مالیه می‌گوید که معاشات آموزگاران و کارمندان پایین‌رتبۀ غیرنظامی دولت در سال مالی ۱۴۰۰، به‌ صورت قابل ملاحظه افزایش می‌یابد. آقای پاینده ناوقت شب گذشته (دوشنبه، بیست‌وهفتم دلو/بهمن) در توییتر نوشته است که برای تمویل ازدیاد معاشات معاشات آموزگاران و کارمندان پایین‌رتبۀ غیرنظامی دولت، معاشات و تعداد مشاوران داخلی (ان‌تی‌ای) بررسی می‌شود و کاهش می‌یابد.

سرپرست وزارت مالیه افزوده که حکومت افغانستان مصمم است تا از معاشات رئیس‌جمهور، معاونان رئیس‌جمهور، اعضای هیأت دولت و سایر مصارف به منظور تمویل ازدیاد معاشات آموزگاران و کارمندان پایین‌رتبۀ غیرنظامی دولت، بکاهد.

محمدخالد پاینده پنج‌ روز پیش (پنج‌شنبه، بیست‌وسوم دلو/بهمن) نیز در برنامۀ حساب‌دهی دولت به ملت در کابل گفته بود که بر بنیاد درخواست مجلس نماینده‌گان، حکومت با درنظرداشت امکانات مالی خود، معاشات آموزگاران و کارمندان پایین‌رتبۀ دولت را در مسودۀ سوم بودجه افزایش داده است.

او افزوده بود که برای افزایش معاشات در مسودۀ سوم بودجه، یک کُد اختصاصی ایجاد و در آن هم‌اکنون ۱.۷ میلیارد افغانی مدنظر گرفته شده است. محمدخالد پاینده ابراز امیدواری کرده بود که تا بررسی بودجۀ وسط سال، از صرفه‌جویی معاشات «ان‎‌تی‌ای» و مصارف دیگر حدود پنج تا شش میلیارد افغانی به این کُد اضافه شود.

مجلس نماینده‌گان در تاریخ ۱۷ جدی طرحی را برای یک‌سان‌سازی معاشات کارمندان دولت تأیید کرد و از حکومت خواست که آن را در طرح بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰ بگنجاند. در این طرح پیشنهاد شده است که برای یک‌سان‌سازی معاش و حقوق مأموران، آموزگاران، خانواده‌های شهیدان، سربازان،‌ بازنشسته‌گان/متقاعدان و اجیران به‌خاطر تأمین عدالت اجتماعی از کُدهای پالیسی ۹۱ و ۹۲ براساس رتب معاشات افزوده شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: