شماری از آموزگاران در هرات خواهان یک‌سان‌سازی معاشات‌ آموزگاران و کارمندان دولتی هستند. این آموزگاران امروز (سه‌شنبه، ۱۶ جدی/دی) در یک گردهمایی از آن‌چه بی‌توجهی، بی‌مهری و تبعیض حکومت نسبت به آموزگاران می‌خوانند، انتقاد می‌کنند و می‌گویند که یک مستخدم ریاست مستوفیت، ۱۳ تا ۱۴ هزار افغانی معاش دارد، اما حقوق ماهوار یک آموزگار نخبه ۸ هزار افغانی‌ست.

علی‌احمد، یک ‌تن از آموزگاران در هرات حکومت را در زمینۀ معاش‌شان به بی‌عدالتی متهم می‌کند و می‌گوید، در حال حاضرهم‌اکنون یک آموزگار ۷ هزار معاش دارد، اما یک کارمند عادی وزارت مالیه، بیش از یک‌هزار دالر معاش می‌گیرد.

ساغرکاکر، یکی دیگر از این آموزگاران که از ده سال به این‌سو، در یکی از مکتب‌ها این ولایت سرگرم آموزش است نیز حکومت را به تبعض میان آموزگاران و کارمندان دولتی متهم می‌کند و از حکومت می‌خواهد که حقوق آموزگاران و کارمندان دولتی را یک‌سان سازد.

محمدصابر مشعل، رئیس شورای معلمان ولایت هرات می‌گوید، ۷ یا ۸ هزار افغانی که ماهانه به آموزگاران پرداخت می‌شود، معاش نه، بل‌که مساعدت دولت به آموزگاران است. آقای مشعل با تأکید بر یک‌سان‌سازی معاش آموزگاران و کارمندان دولت می‌گوید، حقوقی را که اکنون دولت به آنان می‌دهد، مصرف یک‌هفتۀ‌شان را پوره نمی‌کند.

این آموزگاران از حکومت به ویژه مجلس نماینده‌گان می‌خواهند که طرح یک‌سان‌سازی معاشات آموزگاران و کارمندان دولتی را در بودجه سال آینده جای دهند.

عبدالرحمان عزیزی، آمر تعلمات عمومی ریاست معارف هرات نیز از یک‌سان نبودن معاش آموزگاران و کارمندان دولتی انتقاد می‌کند و می‌گوید، معاش ماهوار یک آمر مکتب برابر با معاش یک صفاکار گمرک است. آقای عزیزی می‌گوید، ریاست معارف هرات نیز با آموزگاران هم‌صداست و خواسته‌های آنان را به حکومت مرکزی و به ویژه وزارت معارف در میان می‌گذارند.

اما نجیبه آرین، سخنگوی وزارت معارف به سلام‌وطندار می‌گوید، آموزگاران هم  شامل کارمندان خدمات ملکی‌اند و در صورتی‌که معاش این کارمندان افزایش یابد معاش آموزگاران نیز افزایش می‌یابد.

بانو آرین، در بارۀ افزایش معاش کارمندان مستوفیت و گمرک می‌گوید، این‌ها نهادها مستقل هستند و معاش‌ کارمندان آن براساس طرح افزایش معاشات که از وزارت مالیه آغاز شده، افزایش یافته است و تاکنون معاش کارمندان وزارت‌ها و اداره‌های دیگر افزایش نیافته است.

با این همه این آموزگاران هشدار می‌دهند و می‌گویند، اگرحکومت معاش‌شان را  افزایش ندهد، آنان در سال آیندۀ آموزشی با آموزگاران ولایت‌های دیگر اعتراضاتی را راه‌اندازی و اعتصاب کاری خواهند کرد.

آموزگاران در هرات در حالی به خاطر یک‌سان‌سازی معاش کارمندان دولتی در دادخواهی می‌کنند که سال پار نیز آموزگاران این ولایت و چند ولایت دیگر چندین بار به دلیل انده‌ک بودن حقوق‌شان اعتراض کردند و یک ماه اعتصاب کاری کردند، اما نتیجه‌یی در پی نداشت.

از سوی دیگر در ادامۀ دادخواهی آموزگاران برای یک‌سان‌سازی معاشات کارمندان خدمات ملکی، شورای حمایت از معلمان بدخشان امروز نشستی را با حضور رئیس اقتصاد این ولایت، مدیران مکتب‌ها، آموزگاران و برخی مسئولان دیگر دولتی برگزار کرده‌اند.

عبدالعلیم خدام، رئیس شورای معلمان بدخشان می‌گوید که آموزگاران این ولایت با مشکلاتی زیادی چون انده‌ک‌بودن معاشات، نداشتن شهرک و برخی مشکلات دیگر روبه‌رواند. او از مسئولان وزارت معارف می‌خواهد در راستای از میان برداشتن این مشکلات به گونۀ جدی اقدام کنند.

شماری از آموزگاران در این نشست خواهان یک‌سان‌سازی معاشات دولت هستند و می‌گویند که باید معاشات کارمندان خدمات ملکی به همه به گونۀ یک‌سان پرداخت شود.

دو روز پیش شماری از آموزگاران ولایت بامیان نیز در یک گردهمایی اعتراضی خواستار یک‌سان‌سازی معاشات کارکنان خدمات ملکی شدند. این آموزگاران می‌گویند، معاش‌شان در شرایط کنونی که بهای مواد اولیه مانند موادغذایی و مواد سوختی به گونۀ سرسام‌آوری در حال افزایش است، بسنده نیست.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: