Asset 1SWN

مجلس نماینده‌گان طرح یک‌سان‌سازی معاش کارمندان دولت را تصویب کرد

parlaman

مجلس نماینده‌گان امروز طرحی را برای یک‌سان‌سازی معاش کارمندان دولت تصویب کرد. این طرح از سوی ۳۰ عضو مجلس نماینده‌گان پیشنهاد شده بود.

میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی امروز (چهارشنبه، هفدهم جدی/دی) این مجلس می‌گوید که بر پایۀ طرح پیشنهادی اعضای مجلس، برای یک‌سان‌سازی معاشات مأموران، آموزگاران، بازنشسته‌ها/متقاعدان، اجیران و سربازان به هدف تأمین عدالت اجتماعی از کودهای ۹۱ و ۹۲، معاشات ان‌تی‌ای، سوپراسکیل و سی‌بی‌آر، به معاشات آن‌ها طبق رتب معاشات، افزوده شود.

این طرح به اکثریت آرا از سوی مجلس نماینده‌گان تأیید و کمیسیون مالی و بودجه موظف شد که آن را در سند بودجۀ سال مالی بگنجاند. پیش‌نویس بودجۀ سال ۱۴۰۰ از سوی مجلس نماینده‌گان رد شده است.

رئیس مجلس نماینده‌گان در این نشست هشدار می‌دهد تا زمانی که بودجه برای تمام ولایت‌ها به گونۀ متوازن اختصاص داده نشود، این پیش‌نویس را تأیید نخواهد کرد.

آقای رحمانی می‌افزاید، تا زمانی که پیش‌نویس بودجه تأیید و نهایی نشده است، مجلس نماینده‌گان هم به تعطیلی زمستانی نخواهد رفت. به گفتۀ او، حکومت می‌خواهد طرح بودجه را در روزهای آخر بفرستد تا مجلس به شتاب دربارۀ آن تصمیم بگیرد.

این در حالی‌ست که اعضای مجلس نماینده‌گان چهارشنبۀ گذشته، دهم جدی/دی طرح بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰ را در نشست عمومی این مجلس رد کردند.

در طرح بودجه برای سال مالی ۱۴۰۰، ۴۵۲ میلیارد و ۶۴۰ میلیون افغانی پیش‌بینی شده است. از این میان، ۲۹۵ میلیارد و ۸۱۰ میلیون افغانی بودجۀ عادی و ۱۵۶ میلیارد و ۸۳۰ میلیون افغانی بودجۀ انکشافی در نظر گرفته شده است.

مجلس نماینده‌گان در حالی طرح یک‌سان‌سازی معاش کارمندان دولت را تصویب می‌کند که در یک هفتۀ گذشته آموزگاران در ولایت‌های تخار، بامیان، بدخشان و هرات، طی اعتراض‌های جداگانه خواهان یک‌سان‌سازی معاشات‌شان شده‌اند. آموزگاران این ولایت‌ها به دولت هشدار داده‌‌اند که اگر معاشات‌شان یک‌سان نشود، درِ مکتب‌ها را می‌بندند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام