شماری از آموزگاران حق‌الزحمه در هرات به علت پرداخت‌نشدن معاشات‌شان امروز (دوشنبه، ۱۷ جوزا/خرداد) در شهر هرات با حضور اعضای شورای ولایتی و فعالان مدنی، نشست اعتراضی برگزار کرده‌اند. این آموزگاران از دو هفته به این‌سو اعتصاب کاری کرده بودند.

آنان می‌گویند که در این مدت در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند. این آموزگاران که شمارشان به بیش از ۳ هزار تن می‌رسد، می‌گویند که از شش ماه به این‌سو هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند و دولت به ویژه وزارت معارف به وعده‌هایش در این زمینه، عمل نمی‌کند.

محمدصابر مشعل، رئیس شورای منتخب معلمان هرات در این گردهمایی اعتراضی هشدار می‌دهد و می‌گوید، اگر دولت حقوق این آموزگاران را پرداخت نکند، دست به راهپیمایی‌های گسترده خواهند زد.آموزگاران حق‌الزحمه در هرات با ابراز نگرانی از آن‌چه وعده‌خلافی وزارت معارف می‌خوانند، می‌گویند که افزون بر نپرداختن معاش، تاکنون با آنان قرارداد نیز نشده است.

خدابخش آرین، یکی از این آموزگاران می‌گوید: «برای ما وعده سپردند که از اول سال ۱۴۰۰با شما قرار داد می‌شود، دو ماه سال قبل افتخاری تدریس کردیم و از سال جاری ۳ ماه می‌گذرد برای ما هیچ قراردادی نشده و حقوق ما راهم نپرداختند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

میرسلیم فایق، یکی دیگر از این آموزگاران می‌گوید که سال گذشته به علت همه‌گیری ویروس کرونا سه ماه معاش‌شان پرداخت نشده است. «در حدود ۶ ماه از سال مالی گذشته که مقامات برای ما توجه نکردند و سال قبل هم به خاطر کرونا ۳ ماه حق‌الزحمه ما را خوردند و فعلا هم ما از ۱۳ روز به این‌طرف دست به اعتصاب‌ کاری زدیم و هیچ‌کاری نمی‌کنیم تا به خواست ما رسیده‌گی شود.»

شورای ولایتی و فعالان مدنی در هرات نیز با انتقاد از حکومت به ویژه وزارت معارف می‌گویند که تا زمان برآورده‌شدن خواست‌های این آموزگاران، به دادخواهی‌شان ادامه می‌دهند.

اما زکریا رحیمی، رئیس معارف هرات می‌گوید، تا چند روز آینده حقوق آموزگاران حق‌الزحمه پرداخت خواهد شد. او می‌گوید که به تازه‌گی ریاست جمهوری به وزارت معارف دستور داده تا حقوق این آموزگاران پرداخت کند.

در حال حاضر بیش از ۳ هزار آموزگار حق‌الزحمه در چارچوب ریاست معارف هرات در مکتب‌های این ولایت تدریس می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: