حدود یک ماه پس از بسته‌شدن ذخایر پولی افغانستان توسط آمریکا، مسئولان بخش خصوصی می‌گویند که بسته‌شدن پول فعالیت‌های اقتصادی را با مشکل روبه‌رو کرده است.

مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، صنعت‌گران، اتحادیۀ بانک‌ها و صرافان، امروز در یک نشست خبری مشترک در کابل می‌گویند که آمریکا با بسته‌کردن پول افغانستان بر معاملات تجاری، صنعت و سرمایه‌گذاری زیان وارد کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

خان‌جان الکوزی، عضو هیأت مدیرۀ اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان هشدار می‌دهد در صورتی که ذخایر پولی افغانستان هم‌چنان در بند آمریکا باشد، اقتصاد افغانستان با رکود روبه‌رو می‌شود. «پول ما را خلاص کنند، اگر این ماشین اقتصادی یک یا دو ماه دیگر ادامه پیدا کند، واقعاً یک فاجعۀ انسانی رخ می‌دهد و ا قتصاد افغانستان فلج می‌شود. امیدوار هستیم دنیا و علمای ما در امارت اسلامی این را بدانند و با دنیا صحبت کنند.»

شیرباز کمین‌زاده، رئیس اتاق صنایع و معادن افغانستان در این نشست می‌گوید که بسته‌کردن پول، صنعت‌گران را با چالش عدم تأمین مواد خام روبه‌رو کرده است و کارمندان این بخش‌ها معاش نیز دریافت نکرده‌اند.رئیس اتاق صنایع و معادن افغانستان می‌افزاید، «نزدیک به ۳ میلیارد دالر پول از سکتور خصوصی و مردم عام را آن‌ها بند کرده‌اند، در مجموع ۱۰ میلیارد دالر سرمایۀ افغانستان را بند کرده‌اند. ما باید چه‌کار کنیم؟ بندکردن پول مردم نتایج خوب به‌دنبال دارد یا بد؟»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این ‌همه، نجیب امیری، رئیس اتحادیۀ بانک‌‌داران کشور می‌گوید که گفت‌وگوها با مسئولان بانک مرکزی افغانستان برای حل این مشکل جریان دارد و انتظار می‌رود این پول‌ها به‌زودی از سوی آمریکا آزاد شود.

ذخایر مالی افغانستان به‌دلیل مشخص‌نبودن اوضاع سیاسی کشور در پی تسلط طالبان بر افغانستان، از سوی آمریکا بسته شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: