با سقوط دولت پیشین در تعرفه‌های بازرگانی ۷۰ درصد کاهش آمده؛ اما بهای مواد خوراکی در بازارهای افغانستان افزایش یافته است.

خان‌جان الکوزی، عضو اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید، با آن‌که نسبت به گذشته در بخش دریافت محصول از موترها ۵۰ درصد کاهش آمده و محصول به ۲۰ هزار افغانی رسیده است؛ اما بهای مواد خوراکی در بازار بلند است.

آقای الکوزی می‌افزاید که به‌دلیل کاهش‌نیافتن در تعرفه‌های مواد نفتی، محصولات داخلی کشور چون تخم مرغ و گوشت و دیگر اقلام کاهش نیامده؛ بل افزایش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، فرید صافی، رئیس انجمن علاف‌ها در مندوی کابل، دلیل افزایش مواد خوراکی را افزایش بهای دالر در برابر افغانی و کم‌بود پول در بانک‌ها عنوان می‌کند. او می‌گوید که پول در زمان تعیین‌شده به کشور فرستاده نمی‌شود تا اموال را به کشور بفرستند و هم‌چنان بیش‌تر قراردادها فسخ شده است.

آقای صافی می‌افزاید که چند روز پیش بهای یک بُشکه روغن ۱۶ لیتره ۲ هزار و ۶۰۰ افغانی بود و هم‌چنان یک بوری آرد به ۲ هزار و ۲۰۰ افغانی در بازار کابل به فروش می‌رسید که با افزایش بهای پول افغانی در برابر دالر، قیمت‌ها اندکی کاهش یافته است.

او می‌گوید که هم‌اکنون یک بوری آرد ۱۷۸۰ افغانی و یک بُشکه روغن ۱۶ لیتره ۱۹۹۲ افغانی فروخته می‌شود. با آن‌که در بهای برخی مواد خوراکی کاهش آمده، اما بیش‌تر شهروندان کشور با کم‌بود پول مواجه‌اند و بسیاری از این افراد برای اخذ معاش در برابر بانک‌ها صف کشیده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: