بر اساس معلومات مسئولان در سرای شهزاده‌‌ی شهر کابل،‌ تا چاشت امروز (یک‌شنبه، ۵ سنبله)، یک دالر امریکایی به بهای ۸۰ افغانی و ۴۰ پول به فروش می‌رسید؛ در حالی که تا یک هفته‌ی گذشته، یک دالر امریکایی معادل ۸۸ افغانی بود.

با وجود کاهش نرخ دالر در برابر افغانی، اما شهروندان می‌گویند که بهای مواد خوراکی در بازارهای شهر کاهش نیافته است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عمران که برای تأمین مواد خوراکی به بازار مندوی شهر کابل آمده است، می‌گوید که دکان‌داران مواد خوراکی را به بهای هفته‌های گذشته می‌فروشند. او می‌گوید: «با وجود این که دالر پایین شده، بعضی شان که انصاف دارند مطابق به نرخ‌نامه‌ی جدید مواد خوراکی را به فروش می‌رسانند؛ اما بیش‌تر شان نخیر.»

مهتاب‌گل، دیگر باشنده‌ی کابل، از نهادهای مربوط می‌خواهد که بهای مواد خوراکی را در شهر کابل کنترل کنند. او می‌افزاید: «آرد یک هزار و ۶۰۰ افغانی بود هیچ ارزان نشده و ماکارونی که ۶۰ یا ۷۰ افغانی به فروش می‌رسید، اکنون به ۸۰ افغانی است.»

از سویی هم، حمید‌الله، دکان‌دار در مندوی، می‌گوید که مواد اولیه را مطابق به نرخ‌نامه‌ی تعیین‌شده از سوی شهرداری کابل، می‌فروشد.

او می‌افزاید: «امروز خوش‌بختانه شهرداری کابل برای ما نرخ‌نامه توزیع کرده و قیمت‌ها در آن ذکر شده است؛ مثلاً قیمت آرد یک هزار و ۶۲۰ افغانی، برنج دو هزار و ۹۰۰ افغانی و روغن مایع ۴۸۰ افغانی است و ما آن را تطبیق می‌کنیم.»

با این حال، مسئولان در شهرداری کابل، می‌گویند که در هر هفته، برای تعیین بهای مواد خوراکی در دکان‌های شهر کابل نرخ‌نامه توزیع می‌شود.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

نعمت‌الله بارکزی، سخن‌گوی شهرداری کابل، می‌گوید که امروز در سطح شهر، برای تعیین بهای مواد خوراکی نرخ‌نامه‌ی جدید توزیع شده است.

او می‌افزاید: «در بهای روغن ۳۰ افغانی و آرد ۷۰ افغانی و در نرخ مواد خوراکی دیگر مانند این‌ها کاهش آمده است. نرخ‌نامه هفته‌به‌هفته به دست ما می‌رسد و نظر به این که در این هفته نرخ دالر پایین آمد، در نرخ مواد خوراکی هم کاهش آمده است.»

گفتنی است که بر اساس نرخ‌نامه‌ی جدید شهرداری کابل، یک بوری ۵۰ کیلویی آرد مروج عام به یک هزار و ۶۲۰ افغانی، یک بوری ۲۴ کیلویی برنج سیله‌ی اول به دو هزار و ۹۰۰ افغانی و یک قوطی روغن مایع پنج‌لیتره‌ به ۴۸۰ افغانی باید در بازارهای شهر به فروش برسد.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: