در حالی‌ که وضعیت کشور نامساعد است و کارها از رونق افتاه، بهای آرد، برنج، شکر و دیگر مواد اولیۀ مورد نیاز افزایش یافته است و این موضوع باشنده‌گان پایتخت را نگران کرده است.

باشنده‌گان کابل بدترشدن وضعیت امنیتی را از دلیل‌های بلندرفتن نرخ مواد خوراکی عنوان می‌کنند و می‌گویند که هم‌زمان با تشدید حمله‌های طالبان و تصرف گمرک‌ها از سوی این گروه، بهای مواد خوراکی به شدت افزایش یافته است.

شفیع، باشندۀ کابل می‌گوید که بهای مواد خوراکی نزدیک به دو برابر شده است. او می‌افزاید که پیش از این یک قوطی روغن ۵ کیلوگرام را در بدل ۴۳۰ افغانی می‌خرید؛ اما اکنون بهای یک قوطی روغن ۵ کیلوگرام به ۷۳۰ افغانی افزایش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

عمده‌فروشان مواد غذایی در شهر کابل نیز با تأیید گفته‌های باشنده‌گان پایتخت می‌گویند، بهای مواد خوراکی در حالی در کابل بلند رفته است که وضعیت بازار از سوی حکومت کنترل نمی‌شود و بازرگانان مواد خوراکی را به بهای دل‌خواه خود به دکان‌داران و عمده‌فروشان عرضه می‌کنند.

ستار، از عمده‌فروشان شهر کابل می‌گوید که بلندرفتن بهای دالر در برابر افغانی از دلیل‌های اصلی افزایش بهای مواد خوراکی‌ست.

ستار نیز می‌گوید که بهای مواد خوراکی به شدت افزایش یافته و بهای یک بوجی آرد ۵۰ کیلوگرام به یک‌هزار و ۸۰۰ افغانی رسیده است.

در همین حال، فرید صافی، رئیس اتحادیۀ تاجران مواد خوارکی شهر کابل، وخیم‌ترشدن وضعیت امنیتی و پایین‌آمدن ارزش افغانی در برابر دالر را سبب افزایش نرخ مواد خوراکی می‌خواند. آقای صافی نیز افزایش بهای مواد خوراکی را تأیید می‌کند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

خواستیم دربارۀ شکایت باشنده‌گان پایتخت دیدگاه مسئولان نهادهای مسئول را نیز داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

این در حالی‌ست که ارزش پول افغانی در برابر دالر آمریکایی به گونۀ چشم‌گیری پایین آمده است. یک دالر آمریکایی در اوایل صبح امروز در بازارهای کابل به ۸۳ افغانی تبادله می‌شد؛ اما پس از چاشت امروز ارزش یک دالر آمریکایی در سرای شهزادۀ کابل به ۹۵ افغانی نیز رسید.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: