پس از آتش‌سوزی گسترده در گمرک اسلام‌قلعه و حریق‌شدن صدها موتر مواد نفتی و کالاهای وارداتی، اکنون بهای بیش‌تر مواد خوراکی و سوختی در کشور، به‌ویژه ولایت‌های هرات، کابل، بلخ و ننگرهار افزایش یافته است.

بر بنیاد گفته‌های فروشنده‌گان مواد خوراکی و سوختی در هرات، در هر لیتر تیل پترول ۶ افغانی، در هر کیلوگرام گاز ۵ افغانی و در نرخ هر بوری برنج و چهار کیلوگرام روغن نیز ۱۵۰ تا ۲۰۰ افغانی افزایش آمده است.

گل‌آقا، یک تن از فروشنده‌گان مواد نفتی در هرات به سلام‌وطندار می‌گوید: «پیش ازآتش‌سوزی یک بیرل تیل به ۶ هزار و ۲۰۰ افغانی بود، حالا یک بیرل تیل به ۷ هزار و ۸۰۰ افغانی رسیده، گاز خیلی بلند نرفته و در یک کیلو ۵ افغانی بلند رفته است.»

سیداحمد، یک تن دیگر از فروشنده‌گان مواد نفتی در هرات می‌گوید: «قیمت هر لیتر تیل پیش از این‌که آتش‌سوزی شود، به ۳۰ افغانی بود، حالا ما به ۳۵ افغانی از بازار می‌خریم.»

نذیراحمد، یک تن از دکان‌داران شهر هرات به سلام‌وطندار می‌گوید: «پیش از این‌که آتش‌سوزی شود، اجناس را تاجرها به همان نرخ سابق می‌فروختند، اما حالا آتش‌سوزی رخ داده، جنس‌ها را بالا برده‌اند، مثلاً یک بوری برنج سابق به یک‌هزار و ۹۰۰ افغانی بود، حالا به ۲ هزار و ۱۰۰ افغانی می‌فروشند، نرخ مشخصی ندارند.»

سیدحسن حسینی، مسئول یکی از شرکت‌های فروش سمنت و آهن‌آلات  در هرات از افزایش بهای تمام کالاهای وارداتی پس از آتش‌سوزی در اسلام‌قلعه ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید، پس از وقوع آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه، در هر تُن سمنت ۵ تا ۷ دالر افزایش آمده است.

اثرهای بد آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه در دیگر ولایت‌ها نیز به مشاهده می‌رسد. شماری از باشنده‌گان ولایت‌های ننگرهار و بلخ نیز از افزایش بهای مواد خوراکی و سوختی ابراز نگرانی می‌کنند.

جواد نبی‌زاده، باشندۀ ولایت بلخ می‌گوید: «آتش‌سوزی که در هرات شده، متأسفانه خسارات هنگفتی بر مردم انداخته، قیمت تیل پس از این حادثه افزایش یافته است.»

حفیظ‌الله، باشندۀ ولایت ننگرهار می‌گوید: «بعد از حادثۀ گمرک هرات، قیمت تیل به آسمان رفته است. موضوع دومی که بالای قیمت نقش داشته، مشکلات ترانسپورتی است که به‌خاطر انتقال یک لاری اموال، دولت محصول زیاد وضع کرده است که این امکان‌پذیر نیست.»

توریالی غوثی، یکی از تاجران و سرمایه‌گذاران، افزایش بهای مواد خوراکی و سوختی پس از روی‌داد گمرک اسلام‌قلعه را طبیعی می‌داند و می‌گوید، با وجودی که در اثر آتش‌سوزی در گمرک تاجران زیان‌های بسیاری را متحمل شده‌اند، اما بهای کالاهای وارداتی زیاد افزایش نیافته است.

حمیدالله خادم، رئیس اتاق معادن و صنایع هرات نیز می‌گوید که آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه، عدم طی مراحل کالاهای وارداتی در آن‌سوی مرز و سوءاستفادۀ برخی از افراد و تاجران از این وضعیت، سبب افزایش بهای برخی از مواد خوراکی و سوختی شده است.

در همین حال، سیدعبدالوحید قتالی، والی هرات می‌گوید که مواد نفتی کافی در ذخایر این ولایت وجود دارد و نباید قیمت‌ها افزایش یابد. او اطمینان می‌دهد که قیمت‌ها در بازار هرات وارسی خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: