منابع معتبر محلی در ولسوالی کهسان و گمرک اسلام‌قلعه در هرات می‌گویند، در آتش‌سوزی در این گمرک بیش از ۴۰ راننده و چندین کودک که در داخل گمرک کار می‌کردند، سوخته‌اند.

این منابع که نخواستند هویت‌شان فاش شود به شکیب شمس، خبرنگار محلی سلام‌وطندار که به گمرک اسلام‌قلعه رفته می‌گویند، اجساد شماری از این افراد به ایران منتقل شده  و شماری دیگر آنان به گونۀ کامل سوخته و «خاکستر» شده‌اند.

مسئولان محلی هرات هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

این منابع هم‌چنان می‌گویند که اموال شماری از موترها شب گذشته از سوی برخی افراد تاراج شده و از سرقت کالاهای ۵۰ موتر جلوگیری شده است.

در آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه، بازرگان و مالکان موترهای باربری بیش از ۱۰۰ میلیون دالر زیان‌مند شده‌اند.

با گذشت بیش از یک شبانه‌روز از آغاز آتش‌سوزی، هنوز این آتش‌سوزی به گونۀ کامل مهار نشده است.

یونس قاضی‌زاده، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات، آتش‌سوزی در گمرک اسلا‌م‌قلعه را فاجعۀ بزرگ برای بازرگانان و سرمایه‌گذاران عنوان می‌کند و می‌گوید، در این آتش‌سوزی افزون بر تانکرهای تیل، صدها موتر کالاهای وارداتی به شمول مواد خوراکی، مواد ساختمانی، میوه و کالاهای گران‌بهای بازرگانان سوخته است.

او با انتقاد از بی‌توجهی حکومت به نبود زیرساخت‌ها در این گمرک می‌گوید، بربنیاد ارزیابی‌های نخستین در این آتش‌سوزی بازرگانان و مالکان موترهای باربری بیش از۱۰۰ میلیون دالر خساره دیده‌اند.

محمدلطیف قناویزیان، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات هشدار می‌دهد که اگر گمرک اسلام‌قلعه به شهر انتقال نیابد، پس از این هیچ بازرگانی حاضر نخواهد شد که در این گمرک کالاهای وارداتی را محصول گمرکی کند.

نوراحمد حیدری، معاون والی هرات نبود زیرساخت‌ها و تأسیسات در گمرک اسلام‌قلعه، اعتصاب کاری صرافان و عدم پرداخت به موقع محصول گمرکی از سوی بازرگانان را از علت‌ها وقوع این آتش‌سوزی می‌داند.

وزارت مالیه صبح امروز هیأتی را از ریاست عمومی گمرکات، اتاق‌های تجارت و سرمایه‌گذاری و مسئولان محلی هرات برای بررسی میزان خسارات به گمرک اسلام‌قلعه فرستاده است.

آمینه احمدی، رئیس عمومی گمرکات وزارت مالیه که به گمرک اسلام‌قلعه رفته  می‌گوید، بررسی‌های آنان در بارۀ علت آتش‌سوزی و میزان خسارات برجا مانده هنوز جریان دارد.

شماری از بازرگانان و مالکان موترهایی که کالاها و موترهای‌شان در این آتش‌سوزی سوخته، دولت و وجود فساد گسترده در گمرک اسلام‌قلعه و عدم طی مراحل کالاهای‌شان را از علت‌های این آتش‌سوزی می‌دانند.

رئیس عمومی گمرکات وزارت مالیه از متضرران این آتش‌سوزی می‌خواهد که اگر اسنادی مبنی برکوتاهی در اجرای طی مراحل کالاهای بازرگانی و یا درخواست رشوه از سوی کارمندان  ادارۀ گمرک و یا نورم استندر به دست دارند، به این هیأت ارایه کنند تا به گونۀ جدی بررسی و عاملان آن به دادستانی معرفی شوند.

او می‌گوید، به متضرران جبران خساره پرداخت خواهد شد.

وزارت مالیه اعلام کرده که آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه به دلیل آتش گرفتن یک تانکر تیل بوده و این رویداد سبب شده تا دامنۀ آتش‌سوزی به تمام گمرک سرایت کند.

راننده‌گان علت این آتش‌سوزی را این‌گونه بیان می‌کنند، «یک تانکر تیل سوراخ شده بود و مسوولان گمرک نتوانستند جلو گشت‌وگذار موترسایکل‌ها در داخل گمرک را بگیرند. این سبب آتش‌سوزی شد.» به گفتۀ آنان در این آتش‌‎سوزی بیش از ۱۰۰موتر حامل کالاهای بازرگانی و مواد نفتی سوخته است.

امرالله صالح، معاون نخست رئیس‌جمهوری با ابراز همدردی با بازرگانان متضرر در این آتش‌سوزی، در صفحۀ رسمی فیسبوکش نوشته  است «گفته‌اند سر باشد کلاه پیدا خواهد شد.» او افزوده این رویداد، دلخراش تلفات جانی در قبال نداشته است. به گفتۀ او، شماری از راننده‌‌گان زخم سطحی برداشتند و در شهر هرات مداوا شده‌اند.

آقای صالح از دولت ایران به خاطر اجازه‌دادن به ورود صدها موتر باربری به خاک آن کشور و سهم‌گیری اطفائیه این کشور در خاموش ساختن آتش قدردانی کرده است.

وزارت خارجهٔ کشور نیز با نشر خبرنامه‌یی در پیوند به آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه از اقدام و همکاری مقام‌های ایران در راستای مهار این آتش‌سوزی قدردانی کرده است.

ایران در مهار کردن این آتش‌سوزی که حوالی ساعت ۱:۴۰ پس از چاشت روز شنبه، بیست‌وپنجم دلو آغاز شد، با افغانستان همکاری کرده است.

ایران هم‌چنان برای جلوگیری از خسارات بیشتر، مرزش را گشود و اجازه داد تا یک‌هزار موتر باربری برای مصون ماندن به خاک این کشور انتقال یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: