مقام‌های محلی هرات می‌گویند که ده‌ها تانکر مواد و تأسیسات در گمرک مرزی اسلام‌قلعه_‌هرات آتش گرفته‌اند.

سیدعبدالوحید قتالی، والی هرات می‌گوید که پس از چاشت امروز (شنبه، بیست‌وپنجم دلو/بهمن) آتش‌سوزی گسترده در گمرک مرزی اسلام‌قلعه_هرات صورت گرفته است. به گفتۀ والی هرات، بدون پشتی‌بانی هوایی، مهار این آتش‌سوزی ناممکن است.

آقای قتالی می‌افزاید که از طریق وزارت خارجۀ کشور برای مهار این آتش‌سوزی بی‌پیشینه از کشور ایران کمک خواسته شده است؛ اما مشهد ایران امکانات مهار این آتش‌سوزی را ندارد؛ بنابراین، اکنون برای مهار آتش‌سوزی از نیروهای خارجی کمک‌ خواسته‌اند.

در همین حال، محمدرفیق شیرزی، سخنگوی ریاست صحت هرات می‌گوید که تاکنون ۱۰ زخمی در اثر این آتش‌سوزی به مرکز صحی ولسوالی کهسان منتقل شده‌اند. به گفتۀ آقای شیرزی، احتمال افزایش تلفات و زخمی‌های این روی‌داد وجود دارد.

باشنده‌گان محل نیز گفته‌اند که شماری از راننده‌گان تانکرهای گاز در این آتش‌سوزی سوخته‌اند.

با این حال، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات می‌گوید، بررسی‌های نخستین نشان می‌دهد که بیش‌تر از ۵۰ میلیون دالر در اثر این آتش‌سوزی به تاجران خسارۀ مالی وارد شده است.

یونس قاضی‌زاده، رئیس اتاق تجارت و صنایع هرات به سلام‌وطندار می‌گوید، هرچند هنوز آمار دقیق از میزان خسارات در اثر این آتش‌سوزی معلوم نیست، اما شمار بسیاری از تانکرهای مواد سوختی تاجران در گمرک اسلام‌قلعه کامل سوخته‌‌اند. آقای قاضی‌زاده با انتقاد از حکومت می‌گوید، با وجودی این‌که بارها به حکومت هشدار داده‌اند که گمرک اسلام‌قلعه زیرساخت‌ها برای خروج اموال تاجران ندارد؛ اما حکومت هیج توجهی نکرده است.

رئیس اتاق تجارت و صنایع هرات تأکید می‌کند، بررسی‌های ابتدایی نشان می‌دهد که در اثر این آتش‌سوزی، بیش‌تر از ۵۰‌ میلیون دالر به تاجران خساره وارد شده است و تا فردا میزان همه خسارات معلوم خواهد شد.
والی هرات نیز میزان خسارات این آتش‌سوزی را زیاد می‌داند و می‌گوید که پس از مهار آتش، خسارات برجامانده از آن معلوم خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: