مقام‌های محلی هرات می‌گویند که مافیا و برخی از راننده‌گان به‌خاطر تاراج و جلوگیری از افشانشدن کالاهای غیرقانونی‌شان، ده‌ها موتر کالا را به خانه‌ها در روستاها انتقال داده‌اند.

سیدعبدالوحید قتالی، والی هرات امروز (دوشنبه، بیست‌و‌هفتم دلو/بهمن) در یک نشست خبری در این ولایت از تاراج کالاهای بازرگانی تاجران توسط برخی افراد و راننده‌گان پرده برداشت. والی هرات می‌گوید که برخی راننده‌گان به هم‌کاری مافیا به‌خاطر جلوگیری از افشانشدن کالاهای غیرقانونی، موتر‌های‌شان را پس از بیرون‌کشیدن از محل آتش‌سوزی، روی سرک آتش زده و برخی نیز به خانه‌ها در روستاهای نزدیک‌ گمرک انتقال داده‌اند.

او می‌گوید: «یک راننده در پیش چشم من موتر را آتش زد، به‌خاطر این‌که در اسنادش کچالو نوشته شده بود؛ اما داخل آن موبایل آیفون، مانستر و رِدبول داشت.»

آقای قتالی می‌گوید، هم‌اکنون ده‌ها موتر کالاهای بازرگانی که از آتش‌سوزی نجات داده شده و در شاهراه‌ها ایستاده‌اند، نه مالک آن‌ها و نه هم راننده‌های آن‌‌ها معلوم نیستند. به گفتۀ والی هرات، این راننده‌گان منتظر اند که نیروهای امنیتی ساحه را ترک کنند تا آنان موترهای کالاها را در روستاها تخلیه کنند. والی هرات هشدار می‌دهد که به هیچ‌کس اجازه نخواهد داد و تمام اموال را به مراجع رسمی خواهد سپرد و طی مراحل خواهد شد.

آقای قتالی می‌افزاید، حتی برخی از راننده‌گان به تاجران گفته‌اند که موتر اموال آتش گرفته است؛ در حالی که موتر را به سرقت برده‌اند. او از بازداشت شماری از کسانی‌ که دست به تاراج اموال زده‌اند، خبر می‌دهد و می‌گوید که نیروهای امنیتی توانسته‌اند تاکنون ۷۰ موتر کالاهای تاجران را که از سوی مردم و راننده‌گان به خانه‌ها در روستاها پنهان شده بود، پس گیرند.

والی هرات از برخورد جدی با دزدان و فاسدان در گمرک اسلام‌قلعه و سوءاستفادۀ بسیاری از اموال اطمینان می‌دهد و می‌گوید که با تمام این افراد برخورد جدی خواهد شد. به گفتۀ او، گمرک اسلام‌قلعه گنجایش ۲ هزار و ۵۰۰ موتر را دارد که هنگام وقوع آتش‌سوزی، یک‌هزار و ۵۰۰ موتر کالاهای بازرگانی در داخل خاک ایران، ۳۱۰ موتر در عقب کمیسیاری اسلام‌قلعه و ۶۵۰ موتر در شاهراه اسلام‌قلعه و ایستگاه «روزنک» ولسوالی غوریان در مسیر شاهراه منتقل شده‌اند و ممکن است ۳۰۰ تا ۳۵۰ موتر سوخته باشد.

به گفتۀ آقای قتالی، اکنون برخی افراد به دلیل سوءاستفاده و افشانشدن اسناد گمرکی‌شان، حاضر به انتقال و طی مراحل اموال‌شان نیستند.

شماری از مالکان و تاجران نیز با ابراز نگرانی از تاراج اموال بازرگانی‌شان می‌گویند که بیش‌تر کالاها و حتی موترهای‌شان از سوی مردم محل تاراج شده است.

حبیب‌الله، یک تن از تاجران در هرات است که ۱۷ تانکر مواد نفتی و ۷ موتر تیلری اموال بازرگانی‌اش در اثر آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه سوخته یا هم به تاراج رفته است. او می‌گوید، برخی اموالش که در اثر آتش‌سوزی از میان نرفته بود، از سوی مردم محل بدون توجه نیروهای امنیتی به تاراج رفته است.

این تاجر می‌گوید: «عامل اصلی این آتش‌سوزی دولت است. قومندان/فرمانده و مسئولان گمرک بی‌کفایت‌اند. موترها و اموال من که نسوخته بود، از سوی باشنده‌گان محل به سرقت رفته است.»

با این حال، مسئولان محلی هرات می‌گویند که ۸۵ درصد موترهای کالاها از محل آتش‌سوزی نجات داده شده‌اند و به‌زودی میزان خساره‌های واردشده از سوی هیأت توظیف‌‌شده مشخص خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: