از نخستین دستگاه ابتدایی تولید اکسیژن در ولایت هرات رونمایی شد. این دستگاه توسط گروهی از جوانان رباتیک «آریا تاپ تک»، در دانشکدۀ کمپیوتر ساینس دانشگاه هرات ساخته شده است.

عبدالخالق محمدی، سرگروه جوانان رباتیک «آریا تاپ تک» می‌گوید که این دستگاه می‌تواند در یک دقیقه، به مقدار ۱۵ لیتر و با خالصیت ۶۵ تا ۷۵ درصد اکسیژن تولید کند. به گفتۀ او، این دستگاه با برق شهری، باتری و برق آفتابی نیز استفاده شده می‌تواند.

سرگروه جوانان رباتیک «آریا تاپ تک» می‌افزاید که یکی دیگر از قابلیت‌های این دستگاه تصفیۀ سه مرحله‌یی هوا از گرد و غبار و دیگر گازهای مضر می‌باشد که بیماران کرونایی و قلبی می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عبدالخالق محمدی می‌گوید که تاکنون حدود ۵۰ هزار افغانی روی ساخت این دستگاه هزینه شده و با امکانات ابتدایی ساخته شده است. او می‌گوید، این دستگاه در وضعیت کنونی که بیماران کرونایی نیاز به اکسیژن دارند، بسیار مؤثر است.

وحید جمشیدی، عضو گروه جوانان رباتیک «آریا تاپ تک» می‌گوید که از این دستگاه دو بیمار هم‌زمان می‌توانند استفاده کنند. به گفتۀ او، این دستگاه می‌تواند هوا را دریافت کند و با تصفیه‌کن‌هایی‌ که دارد، اکسیژن را به خالصیت ۶۵ تا ۷۵ درصد به بیمار بدهد. او می‌افزاید که این دستگاه ظرفیت پیش‌رفت بیش‌تر از این را با نصب تصفیه‌کن‌های بیش‌تر دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

عبدالصبور قانع، والی هرات در دیدار با این گروه، از نخستین دستگاه ابتدایی تولید اکسیژن استقبال کرد.

عبدالحکیم تمنا، رئیس صحت هرات نیز از ابتکار دانش‌جویان قدردانی کرد و گفت که این دستگاه از سوی وزارت صحت نیز مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

این در حالی‌ست که پیش از این دستگاه ابتدایی تنفس مصنوعی نیز توسط دانش‌جویان دختر در هرات طراحی و ساخته شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: