بلومبرگ گزارش داده است یک مقام ایالات متحدۀ آمریکا روز سه‌شنبه تأیید کرد که این کشور نزدیک به ۹.۵ میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را مسدود و برای جلوگیری از دست‌رسی حکومت زیر رهبری طالبان به آن، انتقال پول نقد به افغانستان را متوقف کرده است.

این مقام آمریکایی می‌گوید که هیچ دارایی‌ بانک مرکزی افغانستان در آمریکا در اختیار طالبان قرار نخواهد گرفت؛ زیرا این گروه در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری ایالات متحده قرار دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اجمل احمدی، سرپرست پیشین بانک مرکزی افغانستان/د افغانستان بانک، روز دوشنبه در توییترش نوشت که او روز جمعه آگاه شده بود که آمریکا ارسال دالر به افغانستان را متوقف می‌کند؛ زیرا این کشور می‎‌خواهد هرگونه تلاش طالبان برای دست‌رسی به این منابع مالی را مسدود کند. بانک مرکزی افغانستان ۹.۵ میلیارد دالر دارایی در آمریکا دارد که مقدار قابل توجه آن در حساب‌‎های پس‌انداز فدرال نیویارک و نهادهای مالی مستقر در آمریکا قرار دارد.

تحریم‌های آمریکا علیه طالبان به‌معنای این است که این گروه نمی‌تواند به هیچ منبع مالی دست‌رسی داشته باشد. براساس گفته‌های دو فرد آگاه از این موضوع، بخش بزرگی از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان ‌هم‌اکنون در افغانستان نگه‌داری نمی‌شود. وزارت خزانه‌داری آمریکا از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

افغانستان یکی از فقیرترین کشورهای جهان است که در طول ۲۰ سال گذشته به شدت به کمک‌های آمریکا متکی بوده است.

وقتی از جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا پرسیده شد که آمریکا چه‌گونه به تعهد خود در قبال کمک به مردم افغانستان پای‌بند خواهد ماند؛ در حالی‌ که هنوز اعلام نکرده است که آیا طالبان را به‌عنوان رهبران افغانستان به رسمیت خواهد شناخت یا نه؟ او در پاسخ گفت، آمریکا به چندین کشور کمک می‌کند از جمله به کشورهایی که آمریکا با دولت‌های آنان رابطه ندارد، اما به مردم آن کشورها کمک می‌کند.

تصمیم به مسدودکردن دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان، نشان‌دهندۀ آغاز تصمیم‌های مهمی‌ست که آمریکا برای مقابله با تصرف ناگهانی کابل توسط طالبان و خروج سریع اشرف غنی روی‌دست خواهد گرفت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: