اظهارات تازۀ رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی در پیوند به پول‌گرفتن برخی از اعضای مجلس برای دادن رأی به نامزدوزیران، واکنش شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان را برانگیخته است.

پس از آن‌که شماری از نامزدوزیران و رئیسان پیشنهادی برای ادارات دولتی برنامه‌های کاری‌شان را به مجلس نماینده‌گان ارایه کردند، رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی ناوقت‌ شب گذشته، سه‌شنبه یازدهم قوس/آذر، در رشته توییتی نوشته است که از ساعت ۹ شب به بعد امتیازهای ویژۀ نقدی برای خرید رأی برخی از نماینده‌گان در منزل یکی از اعضای هیأت اداری مجلس جریان دارد. آقای نبیل افزوده است که فساد از ارگ تا بانک مرکزی و مجلس نماینده‌گان بی‌داد می‌کند.

امروز هم‌زمان با گذاشتن صندوق رأی‌دهی برای نامزدوزیران و نامزد ریاست بانک مرکزی گفته‌های رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی با واکنش شماری از نماینده‌گان مجلس روبه‌رو شد. برخی از نماینده‌گان این اظهارات را اهانت به مجلس که جایگاه خانۀ ملت را دارد می‌پندارند و برخی دیگر می‌گویند، گفته‌های آقای نبیل مثل روز روشن است.

سیداحمد سیلاب، نمایندۀ مردم کندهار و نیلوفر ابراهیمی، نمایندۀ مردم بدخشان از رئیس مجلس می‌خواهند که از این موضوع به گونۀ سطحی نگذرد. آنان هم‌چنان از رئیس مجلس می‌خواهند، باید نام کسانی‌که در بدل دادن رأی از نامزدوزیران پول می‌گیرند و رأی خود را می‌فروشند، گرفته شود.

در این حال، شاه‌حسین مرتضوی، مشاور ارشد رئیس جمهور غنی در امور فرهنگی نیز گفته است که اتهام آقای نبیل بر خانۀ ملت بی‌نهایت سنگین است و امید که هیأت اداری برای افکار عمومی پاسخ روشن داشته باشد.

ناصر تیموری، رئیس دادخواهی و ارتباطات دید‌بان شفافیت افغانستان نیز به سلام‌وطندار می‌گوید که اتهامات رأی در برابر پول از گذشته‌ها بر مجلس نماینده‌گان وارد بوده، اما هیچ‌گاهی از سوی رئیس‌جمهور غنی، هیأت اداری مجلس و نهادهای عدلی و قضایی جدی گرفته نشده است.

خواستیم در این باره دیدگاه هیأت اداری مجلس نماینده‌گان را نیز داشته باشیم، اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: