منابع به سلام‌وطندار از تصمیم استادان دانشگاه کابل به ترک وظیفه‌های‌شان خبر می‌دهند و می‌گویند که ممکن است شمار بسیاری از استادان این دانشگاه استعفا دهند.

منابع تأیید می‌کنند که شماری از استادان دانشگاه کابل پس از تعیین سرپرست جدید به این نهاد تحصیلی از سوی امارت اسلامی و برکناری رئیس پیشین آن، خواهان ترک وظیفه‌های‌شان شده‌اند. به گفتۀ منابع، استادان در وضعیت نابسامان به‌سر می‌برند و از وضعیت جاری نگران‌اند.

یکی از استادان دانشگاه کابل که نخواست هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که دیگر تضمینی برای آیندۀ قشر دانش‌آموخته و کادرهای علمی وجود ندارد و تلاش‌های چندین سالۀ آنان نقش بر آب شده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

او می‌گوید که بدون هیچ توجه به تلاش‌های کادرهای علمی در دانشگاه کابل و بی‌هیچ مشوره‌یی با آنان، حکومت امارت اسلامی دست به تعیینات در رهبری این نهاد زده است.

این استاد دانشگاه کابل می‌افزاید، «یک کسی که اصلاً تجربۀ ریاست را در دانشگاه نداشته باشد و اصلاً اعتبار چنین کار را کسب نکرده، متأسفانه امروز بر کسانی که تا رتبۀ پوهاندی رسیده حکومت می‌کند.»

استادان دانشگاه کابل می‌گویند که ادامۀ کار در وضعیت کنونی به آنان دشوار است و حتی از شریک‌کردن استعفای‌شان به مسئولان دانشگاه و وزارت تحصیلات عالی هراس دارند. به گفتۀ استادان دانشگاه، پیش از این نیز طرح‌هایی مبنی بر کاهش معاش استادان تا پنج هزار افغانی ارایه شده بود؛ اما تاکنون این موضوع به گونۀ رسمی اعلام نشده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که روز گذشته امارت اسلامی در ادامۀ مقرری‌های سرپرستان برای نهادهای دولتی، محمداشرف غیرت را به‌عنوان سرپرست ریاست دانشگاه کابل معرفی کرد.

آمریت نشرات و ارتباط عامۀ دانشگاه کابل در اعلامیه‌یی گفته به‌دلیل سفر علمی پوهاند محمدعثمان بابری، رئیس دانشگاه کابل به آلمان که ممکن است شش ماه زمان ببرد، وزارت تحصیلات عالی برای ایجاد هماهنگی میان دانشگاه و وزارت و نیز عادی‌سازی وضعیت، محمداشرف غیرت را به‌عنوان سرپرست معرفی کرده است و با توجه به وضعیت و حسب نیاز در این تصمیم می‌تواند تغییراتی به‌میان آید.

بر بنیاد اعلامیه، محمداشرف غیرت دانش‌آموختۀ دانشکدۀ ژورنالیزم دانشگاه کابل است و تجربۀ کاری در اداره‌های تحصیلات عالی امارت اسلامی را دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: