وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی در مکتوبی از دانشگاه‌ها و نهادهای تحصیلات عالی خواسته است که فعالیت اتحادیه‌ها و انجمن‌های دانش‌جویان و استادان در دانشگاه‌های کشور را متوقف کنند.

در مکتوبی که از سوی عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی پخش شده، آمده که براساس شکایت‌ اعضای اتحادیه‌ها، اتحادیه‌های دانش‌جویان و استادان مؤثریتی در ارتقای طرفیت دانش‌جویان و استادان نداشته؛ بل‌که به ایجاد اختلاف و تفرقه میان آنان منجر شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در مکتوب وزارت تحصیلات عالی آمده است، «براساس شکایت‌های رسیده، اتحادیه‌های دانش‌جویان و استادان نتیجۀ مثبتی نداشته؛ بل‌که سبب ایجاد تفرقه و اختلاف در محیط آموزشی شده است. به همین دلیل پس از این فعالیت اتحادیه‌ها و انجمن‌ها متوقف می‌شود.»

با این حال، مسئولان اتحادیه‌های دانش‌جویان و استادان دانشگاه‌ها از تصمیم تازۀ وزارت تحصیلات عالی مبنی بر توقف فعالیت اتحادیه‌ها انتقاد می‌کنند و می‌گویند که اتحادیه‌‌ها در تلاش ارتقای ظرفیت و ایجاد فضای مناسب درسی برای دانش‌جویان‌‌اند و خبری از ایجاد اختلاف و تفرقه‌افکنی در این انجمن‌ها وجود ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مصطفی آرین، رئیس اجرایی اتحادیۀ دانش‌جویان دانشگاه کابل به سلام‌وطندار می‌گوید که به رغم دریافت مکتوب وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی، فعالیت اتحادیه‌ها هم‌چنان ادامه خواهد داشت. «دستور داده‌اند که اتحادیه‌ها باید منحل شود، این از صلاحیت‌شان نیست و از لحاظ اداری اشتباه هم است. در ضمن، هیچ‌گاهی نمی‌توانند با صادرکردن این نوع مکتوب‌ها جلو فعالیت‌های محصلان و استادان را بگیرند. در مدت سه یا چهار سالی که این اتحادیه فعالیت کرده است، در دانشگاه کابل توانستیم به مشکلات رسیده‌گی و حقوق دانش‌جویان را تأمین کنیم و این فعالیت هم‌چنان ادامه دارد و نمی‌توانند با یک مکتوب جلو فعالیت‌ها را بگیرند.»

اتحادیه‌های دانش‌جویان دانشگاه‌های دولتی تاریخ طولانی دارند و این اتحادیه‌ها نقش مهمی در شکل‌گیری تحولات سیاسی افغانستان بازی کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: