در مرکز تجارتی «داوودزدی» در کابل، شماری از زنان گرد آمده‌ اند تا حاصل سه ماه سخت‌کوشی ‌شان را رونمایی و به شماری از زنان دیگر نیز فرصت کاری فراهم کنند.

سه دختر، امروز (شنبه، ۳۱ سرطان)، فروش‌گاه لباس «برند حریر» را به ارزش ۲۰۰ هزار افغانی با هزینه‌ی شخصی شان گشایش کرده اند که در آن، به ۱۵ دختر و زن بازمانده از آموزش و تحصیل نیز زمینه‌ی کار فراهم شده است.

فرحناز فریبرز، یکی از ایجاد‌کنندگان این فروش‌گاه، می‌گوید که پس از سه ماه تلاش، موفق شده ‌اند این فروشگاه را راه‌اندازی کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «از سه ماه به این طرف روی طرح‌های گونه‌گون کار می‌کنیم. در کنار ما به ۱۵ خانم دیگر زمینه‌ی کار فراهم شده. ما می‌خواهیم کارهای ما را به ولایت‌ها هم گسترش بدهیم. هدف ما این بود برای کسانی که از درس و مکتب و از دانش‌گاه عقب مانده اند، زمینه‌ی کار پیدا کنیم.»

به گفته‌ی فرحناز، نه تنها در بخش فروش؛ بل در بخش‌های خامک‌دوزی، سوزن‌دوزی، طراحی و دوخت لباس نیز، دختران و زنان با آن‌ها کار می‌کنند.

عالیه حریر، از دیگر ایجادکنندگان این فروش‌گاه، می‌گوید که تلاش دارند از توان‌مندی‌ها و استعدادهای زنان رونمایی کنند. «باید پشتیبانی کنند از ما تا بتوانیم زمینه‌ی کار برای افراد بیش‌تر فراهم کنیم؛ چون ما زنان برای زنان کار می‌کنیم.»

مهریه، باشنده‌ی کابل که از رفتن به دانش‌گاه باز مانده و قرار است در بخش فروش این فروش‌گاه کار کند، می‌گوید که امید دارد با کار در این مکان، زمینه‌ی پیش‌رفتش هموار شود.

او می‌افزاید: «کار می‌کنیم تا با هم موفق شویم و نه تنها به کابل؛ بل به سراسر افغانستان ارسال داشته باشیم. خود ما تولید می‌کنیم و به زنان کار می‌کنیم.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

از سویی هم، آخوندزاده عبدالسلام جواد، سخن‌گوی وزارت صنعت‌وتجارت، می‌گوید که این وزارت تلاش دارد سهولت‌های بیش‌تری را به زنان فراهم کند.

او می‌افزاید: «ما حمایت ۱۰۰درصدی از زنان داریم. در نمایش‌گاه‌های داخلی، زمینه‌ی به‌نمایش‌گذاشتن حاصلات شان را فراهم کرده‌ایم تا برای شان بازاریابی کنند.»

پس از بازگشت امارت اسلامی، دختران در ولایت‌های مختلف، با ایجاد کارگاه‌های کوچک تولیدی و رستورانت‌ها، کوشیده اند به خود و شماری دیگر از دختران و زنان بازمانده از آموزش و تحصیل، زمینه‌های کاری را فراهم کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: