رسانه‌های بین‌المللی، گزارش داده اند که روند رسیدگی به دادخواست فعالان حقوق بشر برای توقف اخراج مهاجران افغان از پاکستان در دادگاه عالی این کشور، امروز (جمعه، ۱۰ قوس) آغاز شده است.

خبرگزاری رویترز، نوشته که عمر ایجاز گیلانی، وکیل مدافع فعالان حقوق بشر، گفته است: «به دلیل فوریت‌ها، از آن جایی که هزاران تن روزانه در رنج هستند، از دادگاه درخواست کرده‌ام تا اوایل هفته‌ی آینده به این پرونده رسیدگی کند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این وکیل مدافع، افزوده است که هیئتی متشکل از سه قاضی به این پرونده رسیدگی می‌کند. هم‌زمان، روزنامه‌ی «دان» چاپ پاکستان، گزارش داده که یک دادخواست جدید روز پنج‌شنبه به دادگاه ارائه شده است که می‌گوید کودکان افغا‌ن متولد در پاکستان حق شهروندی دارند.

عمر ایجاز گیلانی، هم‌چنان گفته است: «کودکانی که در پاکستان به دنیا می‌آیند، به دلیل حق طبیعی شان، نباید بازگردانده شوند.»

گفته شده که پاکستان میزبان حدود چهار میلیون مهاجر افغان است که ۱.۷ میلیون تن آنان مدرک‌های اقامتی ندارند. پاکستان در اکتبر برای مهاجران غیرقانونی ضرب‌الاجل تعیین کرد که آن کشور را ترک کنند.

تا کنون صدها هزار مهاجر افغان از پاکستان به افغانستان برگشته یا اخراج شده اند. اخراج مهاجران افغان از پاکستان، با انتقادهای نهادهای حقوق بشری روبه‌رو شده است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

دیدبان حقوق بشر، به تازگی با پخش گزارشی گفته است که مقام‌های پاکستانی مرتکب تخلف‌های گسترده علیه شهروندان افغانستان شده اند تا آنان را مجبور به بازگشت به کشور شان کنند.

به گفته‌ی دیدبان حقوق بشر، پلیس پاکستان اموال و احشام مهاجران افغان را ضبط و خانه‌های آنان را تخریب کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: