دیدبان حقوق بشر، به تازگی با نشر گزارشی گفته که مهاجران افغان هنگام اخراج از پاکستان، با بدرفتاری، آزارواذیت و ضبط داریی‌های شان از سوی پلیس پاکستان روبه‌رو اند.

هدر بار، مسئول بخش زنان دیدبان حقوق بشر، به سلام‌وطندار می‌گوید: «پاکستانی‌ها نه ‌تها افغان‌ها را اخراج می‌کنند، بل با آن‌ها هنگام اخراج رفتار توهین‌آمیز انجام می‌دهند.»

هدر بار، می‌افزاید که گرفتاری دسته‌‌جمعی، تشنج، ازبین‌بردن اموال افغان‌ها در گزارش دیدبان حقوق بشر ثبت شده است. به گفته‌ی او، مسئولان پاکستانی کارت شناسایی بعضی از مهاجران افغان را نیز از بین می‌برند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در بخشی از گزارش دید‌بان حقوق بشر، آمده که مقام‌های پاکستانی مرتکب تخلفات گسترده در برابر مهاجران افغان شده‌ و آن‌ها را مجبور به ترک پاکستان کرده اند.

در همین‌ حال، شماری از مهاجران افغان که در چند روز گذشته از مسیر اسپین‌بولدک-چمن و تورخم به کشور بازگشته اند، می‌گویند که پلیس پاکستان آن‌ها را با آزارواذیت اخراج و دارایی‌های شان را ضبط کرده اند.

جان‌باز ۳۷ساله که دو روز پیش از شهر کویته‌ی پاکستان به افغانستان بازگشت داده شده، می‌گوید: «از سوی پلیس در کویته بازداشت شدیم، ۲۷ هزار کلدار که در نزدم بود را گرفتند و بسیار توهین و تحقیر کردند. بعد از آن من و خانواده‌ام را به زور اخراج کردند.»

همین گونه، مطیع‌الله ۳۰ساله که دو روز پیش از شهر چمن پاکستان اخراج شده اند، می‌گوید که نیروهای پلیس پاکستان به خانه‌ی او حمله کرده و او و خانواده‌اش را بازداشت و سپس به افغانستان بازگشت داده اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

سیدجان، یکی دیگر از بازگشت‌خوردگان از پاکستان، می‌گوید که پیش از اخراج از پاکستان، پلیس این کشور در ابتدا کارت شناسایی او را از بین برده است. «در اول می‌گفتند که اسنادداران را بیرون نمی‌کنیم؛ ولی من کارت داشتم، کارت را نابود کردند. پنج نوع کارت داشتم خود و فامیلم. مرا بازداشت کردند و بسیار تحقیر کردند، تمام دارایی‌ام باقی ماند.»

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، آزارواذیت مهاجران افغان از سوی پلیس پاکستان را خلاف اصول بین‌المللی و حسن هم‌جواری خوانده و می‌گوید: «امارت اسلامی خواهان این است که در کشورهایی که مهاجران افغان است، تشویق شوند به آمدن به کشور؛ ولی قسمی آزارواذیت نشوند که آنان آسیب ببیند، به زندان بروند، یا اموال شان از آن‌ها گرفته شود.» مجاهد می‌گوید که نباید با مهاجران افغان در دیگر کشورها، خلاف اصول بین‌المللی برخورد شود.

بربنیاد آمار سفارت افغانستان در پاکستان، از شروع روند اخراج مهاجران غیرقانونی افغان از پاکستان، تا اکنون بیش از ۴۰۰ هزار مهاجر افغان این کشور را ترک کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: