شماری از خانواده‌هایی که به تازگی از پاکستان اخراج شده و به کشور بازگشته اند، با نگرانی از فرارسیدن زمستان، می‌گویند که سرپناه مناسب ندارند و افزون بر این، فرزندان شان نیز از بیماری‌های مختلف رنج می‌برند.

عبدالجبار که حدود ۱۵ روز پیش با خانواده‌اش به کشور بازگشته است، می‌گوید که سرپناه مناسب ندارند و او و فرزندان خردسالش در هوای سرد زیر خیمه زندگی می‌کنند. عبدالجبار، می‌افزاید که فرزندانش به دلیل سرما بیمار شده اند و او توانایی درمان آن‌ها را ندارد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

عبدالجبار، می‌گوید: «حالا در خیمه گزاره می‌شود؛ اما در سردی نه. این فرزندم ۲۱ماهه است و جگرش هم خراب است. کمک چندانی به ما نشده است. ۲۳ هزار افغانی داده شده بود که تمام آن خرج شده است. توان کرایه‌ی خانه و حتا توان پیداکردن یک خیمه را نداریم.»

خانواده‌های تازه بازگشته از پاکستان، از حکومت و نهادهای امدادرسان داخلی و بین‌المللی، می‌خواهند که در کنار امکانات نخستین، به آن‌ها سرپناه مناسب نیز فراهم کنند.

احمد، یکی دیگر از شهروندان بازگشته از پاکستان، می‌گوید: «در خیمه زندگی می‌کنیم، توان کرایه و برای زمستان هیچ چیزی نداریم؛ سوختی برای بخاری نداریم. خواهش ما این است که با ما هم‌کاری شود تا در زمستان یک سرپناه داشته باشیم. ما با دستان خالی برگشته‌ایم.»

با این حال، مسئولان در ریاست امور مهاجرین و عودت‌کنندگان کندهار، می‌گویند که پول نقد، کمپل، خیمه، تجهیزات طبی و دیگر اقلام ضروری را برای خانواده‌های تازه بازگشته فراهم کرده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نعمت‌الله الفت، آمر ادغام مجدد این ریاست، به سلام‌وطندار می‌گوید: «کمپ در حال تکمیل‌شدن است؛ این کمپ می‌تواند تا ۱۰.۰۰۰ خانواده را در خود جای دهد. ممکن است کسانی که سرپناه ندارند، به گونه‌ی موقت در این اردوگاه جابه‌جا شوند. در آن جا غذا، امکانات صحی و آموزش برای فرزندان شان و انواع امکانات دیگر فراهم می‌شود.»

دولت پاکستان اخیراً تصمیم به اخراج اجباری مهاجران افغان گرفت و تا کنون هزاران خانواده از این کشور اخراج شده اند. هرچند شماری از سازمان‌های بین‌المللی از این تصمیم پاکستان انتقاد کرده و آن را خلاف قوانین بین‌المللی خوانده اند؛ اما این کشور به روند اخراج اجباری مهاجران افغان ادامه داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: