عبداللطیف پدرام، رئیس حزب کنگرۀ ملی افغانستان امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که کشور در وضعیت خطرناک و پیچیده‌یی قرار دارد. او می‌گوید که دولت در سقوط و تسلیم‌دهی ولسوالی‌ها به‌ویژه ولسوالی‌های شمال کشور به گروه طالبان، دست دارد. به باور عبداللطیف پدرام، دولت با این کار می‌خواهد که گروه داعش را در شمال جابه‌جا کند.

رئیس حزب کنگرۀ ملی افغانستان تأکید می‌کند که برای مستقرکردن گروه داعش در شمال کشور، نیاز به بحران‌سازی بود که این برنامه در حال تطبیق‌شدن است. عبداللطیف پدرام هشدار می‌دهد، در صورت بی‌اعتنایی به حضور اعضای گروه داعش در شمال، بیم آن می‌رود که زنان و کودکان به دست داعش بیفتند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عبداللطیف پدرام می‌گوید: «ما نگران حضور داعش در شمال افغانستان هستیم و به شمالی‌ها هشدار می‌دهیم که اگر نتوانند با این پدیده مبارزه کنند، زنان و کودکان‌شان به‌دست نیروهای داعش خواهند افتاد.»

آقای پدرام می‌گوید که محمداشرف غنی نمایندۀ جنگ نیابتی آمریکا در افغانستان است و او با هم‌کاری آمریکا جنگ را به سمت شمال برده است. عبداللطیف پدرام می‌افزاید که برنامه‌ریزی‌هایی از سوی دولت برای سقوط و واگذاری ولسوالی‌ها وجود داشته و شمار بسیاری از آن از سوی طالبان خریداری شده است.او می‌گوید: «رئیس‌جمهور به این خیال است که این سبب می‌شود در بعضی جاها سوءاستفاده کند و بگوید که مردم از ما دفاع می‌کنند. اما تسلیم‌دادن کاملاً پلان‌شده است؛ چون خودشان هم گفته‌اند که رازها و بحث‌هایی وجود دارد که به این دلیل ما عقب‌نشینی کرده‌ایم. آقای داوودزی در پیام خود گفته است و آقای اتمر هم گفت که ۸۰ ولسوالی به دستور حکومت تخلیه شده، این برنامه‌ریزی است و برنامۀ کلان دست آمریکایی‌ها انتقال داعش به شمال می‌باشد.»

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

اما ارگ ریاست‌جمهوری ادعاهای عبداللطیف پدرام و حضور گروه داعش در شمال کشور را رد می‌کند.

محمد امیری، معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری می‌گوید: «ما این را رد می‌کنیم. هیچ حقیقت و صحت ندارد، رئیس‌جمهور در این زمینه صحبت کرده است.»

رئیس حزب کنگرۀ ملی افغانستان هم‌چنان از قدرت‌گرفتن دوبارۀ طالبان ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که اجماع منطقه‌یی برای تضعیف این گروه در منطقه وجود ندارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: