به تازه‌گی ادارۀ ملی احصائیه و معلومات فهرستی از نام‌های شاخه‌های مختلف اقوام غیرپشتون را که به عنوان قومیت، امکان انتخاب‌شان در برگه‌های شناس‌نامه‌های برقی ایجاد شده را منتشر کرده است.

در حالی که این اقدام ادارۀ ملی احصائیه و معلومات واکنش‌های منفی بسیاری را در پی‌ داشته است، امروز عبداللطیف پدرام، رهبر حزب کنگرۀ ملی در یک نشست خبری‌ در کابل می‌گوید که حلقۀ ارگ در تلاش است تا با تقسیم اقوام بزرگ تاجیک، هزاره و اوزبیک، پشتون‌ها را اکثریت نشان دهد. به گفتۀ او، پاک‌سازی قومی از نظر سازمان‌های جهانی جنایت علیه بشریت پنداشته می‌شود و هر کسی با برنامۀ جعل هویت که در رأس آن رئیس‌جمهور غنی قرار دارد هم‌دست شود، مجرم است.

آقای پدرام می‌افزاید که نیاز است همۀ اقوام کشور در برابر این تهاجم هویتی بسیج و مانع آن شوند. او دفاع از هویت را مهم‌تر از هر امری می‌داند.

خواستیم دیدگاه ارگ ریاست‌جمهوری را هم در این باره داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم. پیش از این به دنبال واکنش‌ها به نشر این فهرست، محمدسرور دانش، معاون دوم رئیس‌جمهور گفت، نشر فهرست ۵۴ قوم برای درج در شناس‌نامه‌های برقی فاقد جنبۀ مسلکی‌ست و این کار در میان مردم تفرقه می‌اندازد. اما آقای دانش پنج ساعت بعد با نشر اعلامیۀ دوم کاملاً از موضعش عقب‌نشینی کرد و گفت، مردم مطمین باشند که حکومت هیچ‌گاه اقدامی نمی‌کند که مخالف حقایق باشد.

پیش از این صلاح‌الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی و شماری از چهره‌های سرشناس و رهبران احزاب به تصمیم ادارۀ ملی احصائیه واکنش نشان داده و آن را آب‌ریختن به آسیاب دشمن عنوان کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: