ارگ، با پخش خبرنامه‌ای در حساب کاربری اکس خود، از دیدار محمد عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی با پاول کلومن بیکین، سفیر ناروی در کابل، خبر داده ‌است. این دیدار روز گذشته انجام شده است.

بر بنیاد خبرنامه، سفیر ناروی در کابل، از یک رشته دست‌آوردهای حکومت سرپرست امارت اسلامی از جمله مبارزه با فساد، مبارزه با گروه داعش و پیش‌گیری از تولید مواد مخدر، اظهار قدردانی کرده ‌است.

در خبرنامه آمده ‌است: «سفیر ناروی در کابل گفت که با سرکوب شماری از گروه‌ها به شمول داعش، اکنون آن‌ها قوت قبلی خود را از دست داده اند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

از سویی هم، سفیر ناروی در کابل، در این دیدار به‌رسمیت‌شناخته‌نشدن امارت اسلامی از سوی جامعه‌ی جهانی را، به زیان افغانستان و جهان خوانده و بر تلاش‌های بیش‌تر برای به‌رسمیت‌شناخته‌شدن امارت اسلامی تأکید کرده ‌است.

با این همه، برخی از آگاهان مسائل سیاسی، با اشاره بر این که ناروی در بیش‌تر از دو سال گذشته برای بیرون‌رفت افغانستان از انزوای سیاسی، گام مهمی برنداشته است، می‌گویند که اظهارات سفیر ناروی در کابل، برخاسته از منافع سیاسی کشور است.

محمدزلمی افغانیار پوپل، رهبر «جریان همبستگی ملت واحد افغانستان»، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «این صحبت سفیر ناروی در کابل، موج‌سواری سیاسی است؛ اگر واقعاً از دست‎‌آوردها راضی هستند و دنبال منافع خصمانه نیستند، دلیل چیست که خود شان حکومت را به رسمیت نمی‌شناسند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

از سویی هم، آگاهان، جهان به ویژه کشورهای غربی را به داشتن سیاست دوگانه در برابر افغانستان متهم می‌کنند.

بلال فاطمی، آگاه روابط بین‌الملل، در این باره می‌گوید: «برای به‌رسمیت‌شناختن، تنها جهان ملامت نیست؛ چون امارت اسلامی خواست‌های مشروع جهان را هم احترام نگذاشته است؛ اما جهان می‌توانست با برقرارکردن روابط دیپلماتیک، تغییراتی را در روش امارت اسلامی از داخل به وجود بیاورد.»

گفتنی است که با وجود خواست‌های پی‌هم امارت اسلامی در بیش‌تر از دو سال‌ونیم گذشته، هنوز هیچ کشوری حاکمیت امارت اسلامی بر افغانستان را به رسمیت نشناخته است؛ اما شماری از کشورها وارد تعامل سیاسی و اقتصادی با افغانستان شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: