به دنبال نشر فهرست اقوام از سوی ادارۀ ملی احصائیه و معلومات، رهبری شورای ولایتی پروان، شماری از جوانان و فعالان مدنی این ولایت امروز در یک نشست اعتراضی هشدار می‌دهند که اقدامات اخیر ادارۀ ملی احصائیه و معلومات در پیوند به اقوام ساکن کشور، نفاق‌افکنانه است.

امین‌الله شکوری، رئیس شورای ولایتی پروان که پیش از چاشت امروز (دوشنبه، بیست‌وپنجم حوت/اسفند) در این اداره سخن می‌زد، تأکید می‌کند که مبتکران این طرح بیمار اند و نیاز به مداوا دارند. به گفتۀ آقای شکوری، دشمنان مردم افغانستان نتوانستند ملت و اقوام یک‌پارچۀ این کشور را متفرق کنند، ادارۀ ملی احصائیه نیز نمی‌تواند این تخم نفاق را در میان اقوام باهم‌برادر افغانستان بپاشد.

در همین حال، محمدشفیع مشفق، فعال مدنی پروان می‌گوید، در وضعیتی که افغانستان دست‌خوش چالش‌های فقر، ناامنی و بحران مدیریتی‌ست، ادارۀ ملی احصائیه خلاف همۀ قوانین شرعی و وضعی رایج در کشور، طرح متفرق‌سازی اقوام را به‌راه انداخته است. به گفتۀ آقای مشفق، اگر ادارۀ ملی احصائیه در این طرح بازنگری نکند، با برخورد جدی و حق‌طلبانۀ مردم روبه‌رو خواهد شد که عواقب خوبی در پی نخواهد داشت.

اورنگ آذرخش، دیگر فعال مدنی پروان به این باور است که جهان در راستای شهروندمحوری و ملت‌سازی روان است و برای اجرای طرحی که ادارۀ ملی احصائیه و معلومات به‌راه انداخته است، نیاز به همه‌پرسی دارد.

در این نشست اعتراضی قطع‌نامه‌یی هم صادر شد و شرکت‌کننده‌گان این نشست خواستار توقف نفاق‌افکنی میان اقوام زیر نام درج نام اقوام در شناس‌نامه‌های برقی شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: