اطلاعاتی که از ولایت‌های فاریاب، غزنی، غور و بادغیس در ۴۸ ساعت گذشته به سلام‌وطندار رسیده، نشان می‌دهد که شش ولسوالی در این ولایت‌ها پس از درگیری‌های نفس‌گیر و نرسیدن کمک‌های به موقع، یکی پی دیگری به‌دست طالبان سقوط کرده است. ولسوالی‌های دولت‌آباد و قیصار در فاریاب، آب‌بند و جغتو در غزنی، شهرک در غور و جوند در بادغیس، از ولسوالی‌هایی‌اند که با تلفات سنگین نیروهای امنیتی به‌دست طالبان افتاده‌اند.

یک منبع امنیتی در فاریاب که نخواست هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که طالبان پس از یک محاصرۀ طولانی بامداد امروز موفق به سقوط ولسوالی دولت‌آباد این ولایت شده‌اند. به گفتۀ منبع، نیروهای امنیتی با تجهیزات‌‌شان در ولسوالی‌های چهارگانۀ اندخوی عقب‌نشینی کرده‌اند. این در حالی‌ست که ولسوالی قیصار این ولایت نیز یک‌شنبه‌شب همین هفته به‌دست جنگ‌جویان طالبان سقوط کرد.

در همین حال، عبدالاحد ایلبیگ، عضو شورای ولایتی فاریاب به سلام‌وطندار می‌گوید که ولسوالی دولت‌آباد این ولایت پس از سه سال محاصره بامداد امروز با کشته‌شدن ۲ سرباز و اسیرشدن ۱۵ تن از نیروهای امنیتی، به‌دست طالبان سقوط کرده است.

پس از فاریاب، غزنی نیز گواه شدیدترین درگیری‌ها بوده که در نتیجۀ آن ولسوالی‌های آب‌بند و جغتو به‌دست طالبان افتاده است. نماینده‌گان مردم غزنی در شورای ولایتی تأیید می‌کنند که نیروهای امنیتی از مرکز ولسوالی‌های آب‌بند و جغتوی این ولایت، عقب‌نشینی کرده‌اند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

غلام‌سخی زابلی، عضو شورای ولایتی غزنی می‌گوید که پس از چندین ساعت درگیری نیروهای امنیتی با طالبان، این دو ولسوالی از کنترل دولت بیرون شده است و نیروهای امنیتی با امکانات و تجهیزات نظامی‌شان به ولسوالی ناور این ولایت عقب‌نشینی کرده‌اند.

اما وحیدالله جمعه‌زاده، سخنگوی والی غزنی می‌گوید که نیروهای امنیتی حمله‌های تهاجمی طالبان را عقب زده و کنترل ولسوالی‌های جغتو و آب‌بند را به‌دست گرفته‌اند. به گفتۀ جمعه‌زاده، نیروهای امنیتی از یک پاسگاه موسوم به «پوستۀ آنتن» عقب‌نشینی کرده‌اند.

از سویی هم، مسئولان محلی غور می‌گویند که نیروهای امنیتی تلفات سنگینی در ۲۴ ساعت گذشته به طالبان وارد کرده‌اند.

عبدالظاهر فیض‌زاده، والی غور می‌گوید، در پی درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان، ۲۳ عضو گروه طالبان کشته و ۱۴ تن دیگرشان زخمی شده‌اند که در میان کشته‌شده‌گان برادر والی نام‌نهاد طالبان برای این ولایت هم شامل است. والی غور می‌افزاید که طالبان در ولسوالی لعل‌وسرجنگل این ولایت پنج غیرنظامی را کشته‌اند.در تازه‌ترین مورد، ولسوالی جوند ولایت بادغیس هم به‌دست طالبان سقوط کرده است. ولسوال جوند بادغیس تأیید می‌کند که نیروهای امنیتی مستقر در جوند، امروز مرکز این ولسوالی را ترک کرده‌اند.

عبدالکبیر منیب، ولسوال جوند می‌گوید که جنگ‌جویان طالبان چندین هفته است حمله‌های‌شان را بر مواضع نیروهای امنیتی واقع در مرکز ولسوالی جوند شدت بخشیده‌اند.

ولسوال جوند می‌افزاید: «تمامی کارمندان ملکی و واحدهای نظامی به یک نقطۀ مرتفع موسوم به تپه قندان در فاصلۀ دو کیلومتری از مرکز این ولسوالی جمع شده‌اند.»

در همین حال، اعضای شورای ولایتی بادغیس نیز عقب‌نشینی نیروهای امنیتی از مرکز ولسوالی جوند و سقوط آن به‌دست طالبان را تأیید می‎کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

محمدفرید اخی‌زی، عضو شورای ولایتی بادغیس می‌گوید: «نیروهای امنیتی بدون هیچ درگیری مرکز ولسوالی جوند را ترک کرده‌اند.»

مرکز ولسوالی جوند ولایت بادغیس از سه سال به این‌سو در محاصرۀ اقتصادی طالبان قرار داشت.

سنگر جنگ در ولایت‌های شمال در این اواخر داغ است و در نتیجۀ آن شبکه‌های مخابراتی در ولایت‌های سرپل، بلخ و جوزجان از فعالیت بازمانده و اطلاعات دقیق از روی‌دادها گزارش نشده است.

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون شورای عالی مصالحۀ ملی امروز در توییترش نوشته است که در دو روز گذشته ولسوالی‌های قیصار و دولت‌آباد ولایت فاریاب در اثر پشتی‌بانی‌نشدن به موقع هوایی و زمینی سقوط کرده‌اند و تجهیزات وافر نیروهای امنیتی به‌دست دشمن افتاده است.

معاون شورای عالی مصالحۀ ملی در ادامه گفته است که تداوم این آتش انتقام‌جویانه به‌زودی دامن‌گیر بیش‌تر بزرگ‌شهرها و حتی پایتخت خواهد شد.

اما مسئولان وزارت دفاع می‌گویند، برخی ساحاتی که در تصرف طالبان قرار گرفته، نیروهای امنیتی به‌خاطر جلوگیری از تلفات غیرنظامی، از آن ساحات عقب‌نشینی کرده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم با پخش اعلامیه‌یی از تشدید درگیری‌ها در فاریاب و قطع شبکه‌های مخابراتی در غور ابراز نگرانی کرده و بر حفظ جان غیرنظامیان و تأسیسات عامه تأکید کرده است. این کمیسیون از طرف‌های درگیر خواسته است که قوانین بین‌المللی حقوق بشر را رعایت کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: