یک منبع دولتی در نورستان که نمی‌خواهد هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که شب گذشته نیروهای امنیتی از ولسوالی‌های «دوآب» و «مندول» این ولایت عقیب‌نشینی کرده‌اند و این دو ولسوالی به‌دست طالبان سقوط کرده است. منبع در این باره جزئیات بیش‌تر نمی‌دهد.

در همین حال، سعدالله پاینده‌زوی، رئیس شورای ولایتی نورستان به سلام‌وطندار می‌گوید که حوالی ساعت ۹:۳۰ دقیقۀ شب گذشته ولسوالی‌های دوآب و مندول این ولایت به‌دست طالبان افتاده و نیروهای امنیتی مجبور به عقب‌نشینی شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

به گفتۀ رئیس شورای ولایتی نورستان، از بیست روز به این‌سو این دو ولسوالی در محاصرۀ طالبان قرار داشت؛ اما با نرسیدن نیروهای تازه‌نفس و کمک به این ولسوالی‌ها، شماری از نیروها به طالبان تسلیم و متباقی مجبور عقب‌نشینی شده‌اند.

سعدالله پاینده‌زوی می‌افزاید که از چندی به این‌سو ولسوالی‌های دوآب و مندول هر دو از یک ولسوالی (دوآب) اداره می‌شد؛ اما شب گذشته هر دو ولسوالی بدون کدام درگیری و تلفات سقوط کرده است.با این حال، صاحب‌داد همدرد، خبرنگار محلی و باشنده‌گان ولسوالی نورگرام ولایت نورستان می‌گویند که مسئولان ولسوالی‌های دوآب و مندول از دو هفته به این‌سو از دولت مرکزی خواهان کمک‌ و راه‌‌اندازی عملیات‌های زمینی و هوایی برای پاک‌سازی این دو ولسوالی از وجود طالبان شده بودند؛ اما به‌دلیل بی‌توجهی دولت مرکزی، مسئولان محلی و نیروهای امنیتی مجبور به ترک ولسوالی شدند.

آنان می‌افزایند که اگر وضعیت همین‌گونه ادامه یابد، هشدار سقوط ولسوالی نورگرام که نیمه در محاصرۀ طالبان قرار دارد، نیز وجود دارد.

مقام‌های نورستان دربارۀ سقوط ولسوالی‌های دوآب و مندول و نگرانی‌ها در این باره تاکنون چیزی نگفته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، طالبان با نشر خبرنامه‌یی ادعا کرده‌اند که ولسوالی‌های دوآب و مندول را سقوط داده‌‌اند و مقدار زیادی مهمات و جنگ‌افزارهای نیروهای امنیتی نیز به‌دست آنان افتاده است.

دوآب، مندول و نورگرام، از ولسوالی‌های غربی ولایت نورستان است که از بیست سال به این‌سو ناامن باقی مانده‌اند.

نیروهای امنیتی از ساختمان ولسوالی ده‌یک غزنی عقب‌نشینی کردند

وحیدالله جمعه‌زاده، سخنگوی والی غزنی می‌گوید که شام گذشته نیروهای پولیس، امنیت ملی و ارتش براساس تصمیم شورای نظامی این ولایت، ساختمان ولسوالی ده‌یک را بی‌تلفاتی ترک کرده‌اند.

سخنگوی والی غزنی می‌افزاید که این نیروها در نزدیکی ساختمان پیشین ولسوالی ده‌یک بر فراز یک تپه جابه‌جا شده‌اند تا بهتر بتوانند در برابر حمله‌های طالبان ایستاده‌گی کنند.

طالبان اما ادعا کرده‌ که ساختمان ولسوالی ده‌یک را سقوط داده و به نیروهای امنیتی تلفات وارد کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: