یک منبع معتبر دولتی در لغمان می‌گوید، این ولسوالی بامداد امروز (پنج‌شنبه، ۳۰ ثور/اردیبهشت) به دست طالبان سقوط کرده است. این منبع که نخواست هویتش فاش شود به سلام‌وطندار می‌گوید، این ولسوالی از چند ماه به این‌سو در محاصرۀ جدی طالبان قرار داشت و در این مدت هیچ نیروی کمکی برای سرکوب طالبان به این ولسوالی فرستاده نشده است.

به گفتۀ منبع، طالبان جادۀ منتهی به ولسوالی دولت‌شاه را ماین‌گذاری کرده‌اند و نیروهای امنیتی قادر به پیش‌روی به این ولسوالی نیستند. این منبع می‌افزاید که نیروهای امنیتی شب گذشته از این ولسوالی بیرون شده‌ و طالبان حوالی ساعت ۷ بامداد امروز، این ولسوالی را تصرف کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

دولت‌شاه پس از سقوط چندین پاسگاه در ولسوالی‌های الیشنگ و الینگار، توسط طالبان تصرف شده است. طالبان در جریان ماه رمضان بیش از ۱۰ پاسگاه را در الینگار و شب گذشته ۴ پاسگاه را در الیشنگ تصرف کرده‌اند.

مسئولان محلی لغمان هنوز دربارۀ سقوط ولسوالی دولت‌شاه چیزی نگفته‌اند.

شماری از باشنده‌گان ولسوالی دولت‌شاه نیز به سلام‌وطندار می‌گویند که افزون بر این ولسوالی، پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در ولسوالی‌های بادپخ و الیشنگ نیز در محاصرۀ طالبان قرار دارد.آنان هشدار می‌دهند و می‌گویند که اگر نیروهای کمکی به موقع نرسند، این ولسوالی‌ها نیز به دست طالبان سقوط خواهد کرد.

این درحالی‌ست که سلام‌وطندار به نسخه‌یی از توافق‌نامه‌یی دست یافته است که بر بنیاد آن طالبان آتش‌بس سه روزۀ عید را در ولسوالی الینگار با پادرمیانی بزرگان قوم تا یک ماه تمدید کرده‌اند.

به‌ گفتۀ مقام‌های محلی لغمان، طرف‌های درگیر به‌ این دلیل آتش‌بس را تمدید کرده‌اند تا کشاورزان بتوانند حاصلات گندم را گردآوری کنند و امتحانات مکتب‌ها سپری شود.

در این توافق‌‌نامه آمده است که در این مدت هر دو طرف به یکدیگر شلیک نخواهند کرد، عملیاتی نخواهد شد و به مناطق یکدیگر نخواهند رفت.

حملات طالبان در شهر قلات زابل

در این حال گزارش‌ها از زابل می‌رساند که با سقوط یک پاسگاه در شهر قلات، مسئول کندک عملیاتی این ولایت با یک پولیس کشته شدند. عطاجان حق‌بیان، رئیس شورای ولایتی زابل می‌گوید، طالبان شب گذشته بر شماری از پاسگاه‌های کمربندی در شهر قلات، مرکز این ولایت حمله کرده‌اند.

آقای حق‌بیان به سلام‌وطندار می‌گوید، در این حملات طالبان محمدنسیم توخی، مسئول کندک عملیاتی زابل با یک پولیس کشته و ۳ پولیس دیگر زخمی شده‌اند.

در این حال یک منبع امنیتی می‌گوید که یک پاسگاه به دست طالبان سقوط کرده است.از سویی‌هم باشنده‌گان ولسوالی شاه‌جوی می‌گویند که شام گذشته جنگجویان طالبان در بازار این ولسوالی نیز دیده شده‌اند.

رئیس شورای ولایتی زابل می‌گوید، این ولایت با تهدید جدی امنیتی روبه‌رو است. او هشدار می‌دهد که اگر به وضعیت امنیتی زابل توجه نشود این ولایت به دست طالبان سقوط خواهد کرد و یک فاجعۀ بزرگ انسانی در این ولایت رخ خواهد داد.

اما مسئولان امنیتی زابل از تأمین امنیت کامل این ولایت سخن می‌زنند.

طالبان تاکنون در بارۀ تصرف ولسوالی دولت‌شاه و حمله در شهر قلات چیزی به رسانه‌ها نگفته‌اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: