شماری از باشنده‌گان و مسئولان امنیتی ولسوالی تیورۀ ولایت غور با ابراز نگرانی از وضعیت بد امنیتی و سقوط پی‌هم برخی مناطق و پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در این و لسوالی به سلام‌وطندار می‌گویند که اگر دولت توجه جدی نکند، این ولسوالی به دست طالبان خواهد افتاد. آنان خواهان راه‌اندازی عملیات هوایی و زمینی برای پاک‌سازی این ولسوالی‌اند.

محمدیاسین آژند، باشندۀ ولسوالی تیوره می‌گوید: «متأسفانه از یک‌ماه به این‌طرف طالبان بالای ولسوالی تیوره تجمعات گسترده دارند. هر شب ما شاهد کشته‌شدن و زخمی‌شدن سربازان ما هستیم و این‌ها قریه‌ها پی‌هم سقوط می‌دهند و به کنترول خود درمی‌آورند. اگر دولت توجه نکند، به‌زودترین وقت ما شاهد سقوط ولسوالی تیوره به دست طالبان خواهیم بود.»

محمدامین، دیگر باشندۀ ولسوالی تیوره می‌گوید: «طالبان تحرکات‌شان را بیش‌تر کرده‌اند. اگر توجه جدی صورت نگیرد، آن‌هم توجه هوایی و قوای هوایی اگر عاجل اقدام نکند، ولسوالی تیوره به دست طالبان سقوط می‌کند.»

حبیب‌الرحمان ملک‌زاده، فرمانده پولیس ولسوالی تیوره نیز می‌گوید که به دلیل توجه‌نکردن مقام‌های محلی و مرکزی، شماری از نیروهای امنیتی در این ولسوالی وظیفۀشان را ترک کرده و به صفوف طالبان پیوسته‌اند. به گفتۀ او، هم‌اکنون طالبان از چندین جهت تحرکات‌شان را بر این ولسوالی آغاز کرده‌اند و اگر توجه جدی نشود، وضعیت این ولسوالی بدتر خواهد شد.

حبیب‌الرحمان ملک‌زاده می‌گوید: «اگر کسی شهید یا زخمی می‌شود که او ضرورت به انتقال دارد، بعد از یک هفته یا دو هفته انتقال می‌شود. بسیار به مشکلات روبه‌رو هستیم. دلیل دل‌سردی همه پرسونل امنیتی همین است. طالبان از چندین جهت در اطراف ولسوالی تجمع دارند و می‌خواهند جنگ را آغاز کنند.»

ولسوالی تیوره

اما زلمی کریمی، سخنگوی والی غور می‌گوید که نیروهای ویژۀ امنیتی به ولسوالی تیوره فرستاده شده‌اند و به‌زودی عملیات پاک‌سازی این ولسوالی آغاز می‌شود. آقای کریمی اطمینان می‌دهد که طالبان هیچ‌گاهی نمی‌توانند این ولسوالی را تصرف کنند.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که سه روز پیش ۲۰ نیروی امنیتی با جنگ‌افزارهای‌شان به طالبان پیوستند و نیز روستای «یخن» که در چند کیلومتری ساختمان ولسوالی تیوره موقعیت دارد، بامداد روز گذشته (جمعه، سیزدهم حمل/فروردین) به‌دست طالبان افتاد که در نتیجۀ آن دو نیروی امنیتی نیز کشته شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: