مکتوبی که در اختیار سلام‌وطندار قرار گرفته است، نشان می‌دهد که مسئولان محلی ولسوالی بُرکۀ ولایت بغلان به‌دلیل بی‌توجهی ادارۀ محلی، این ولسوالی را بدون هیچ‌گونه درگیری به طالبان واگذار کرده و به ولسوالی نهرین جابه‌جا شده‌اند.

محمدصفدر محسنی، رئیس شورای ولایتی بغلان به سلام‌وطندار می‌گوید که جنگ‌جویان طالب شب گذشته به گونۀ کامل ولسوالی بُرکۀ این ولایت را تصرف کرده‌اند.

هم‌زمان با این، نیروهای امنیتی دو پایگاه را در ولسوالی بغلان مرکزی نیز ترک کرده و به ولایت کندز رفته‌ و طالبان ادارۀ شاهراه بغلان_کندز را به‌دست گرفته‌اند.

در همین حال، شماری از باشنده‌گان بغلان با ابراز نگرانی می‌گویند که شهر پلخمری، مرکز این ولایت در آستانۀ سقوط قرار دارد و دامنۀ ناامنی‌ها، خانواده‌های بسیاری را مجبور به ترک خانه‌های‌شان کرده است.با این حال، منابع امنیتی بغلان می‌گویند که از آغاز رمضان تاکنون، بیش از ۵۰ نیروی امنیتی در نتیجۀ درگیری‌ها در این ولایت کشته و زخمی شده‌اند.

احمدجاوید بشارت، سخنگوی فرماندهی پولیس بغلان تصرف ولسوالی بُرکه را تأیید می‌کند و می‌گوید که نیروهای امنیتی عقب‌نشینی تاکتیکی کرده‌اند و برای پس‌گیری این ولسوالی عملیات نظامی راه‌اندازی خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، از دو هفته به این‌سو درگیری‌ شدید میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالب در ولسوالی‌های الینگار، الیشنگ و دولت‌شاه ولایت لغمان جریان دارد. مسئولان قول‌اردوی ۲۰۱ سیلاب می‌گویند که در نتیجۀ این درگیری‌ها ۸۰ جنگ‌جوی طالب به‌شمول سرگروه آنان کشته شده و ۵۴ تن دیگرشان زخم برداشته‌اند. طالبان در این باره چیزی نگفته‌اند.

مقام‌های محلی لغمان می‌گویند که با رسیدن نیروهای کمکی عملیات آنان در برابر طالبان افزایش خواهد یافت. نماینده‌گان لغمان در مجلس نماینده‌گان با نگرانی می‌گویند که به‌دلیل بی‌توجهی حکومت، جنگ به مرکز شهر رسیده و عملیات طالبان نیز شدت یافته است.

  • در تصویر ولسوالی بُرکۀ ولایت بغلان

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: