با آغاز روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان ۳۱ غیرنظامی و ۲۷ نیروی امنیتی در پنج روز در ۹ ولایت کشته شده‌اند.

مقام‌های امنیتی در ولایت‌های لوگر، هرات، بغلان، بدخشان، پروان، فاریاب، ننگرهار، سمنگان، کاپیسا و پکتیا می‌گویند، هم‌زمان با آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان حملات طالبان بر نظامیان و غیرنظامیان افزایش یافته است.

به گفتۀ مقام‌های امنیتی، طالبان در جریان پنج روز گذشته با راه‌اندازی حملات تهاجمی، انفجاری و ماین‌گذاری‌ها به نظامیان و غیرنظامیان تلفات سنگینی وارد کرده‌اند. آمار پنج روز گذشته که از این ۹ ولایت به سلام‌وطندار رسیده، نشان‌دهندۀ افزایش ناامنی‌هاست.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

این آمارها نشان می‌دهد که از جمعۀ گذشته و هم‌زمان با آغاز خروج نظامیان خارجی از کشور، بیش‌ترین تلفات در لوگر و بغلان به ثبت رسیده است.

در حملۀ شام‌گاه جمعه در شهر پل‌علم، مرکز ولایت لوگر۲۴ غیرنظامی کشته و ۱۱۰ تن زخمی شده‌اند.

مسئولیت این روی‌داد را هنوز فرد یا گروهی برعهده نگرفته؛ دولت اما طالبان را مسئول این حمله اعلام کرده است.در بغلان نیز در جریان پنج روز گذشته ۹ کشته شده‌اند.

بر بنیاد آمارهای ارایه شده از سوی مسئولان امنیتی این ولایت‌ها در مدت یادشده  ۱۵۶ غیرنظامی و ۳۷ نظامی زخمی برداشته‌اند و ۴۱ تن از نیروهای امنیتی  اسیر شده‌اند.

احمدمسعود ندیم، سخنگوی پولیس جوزجان می‌گوید، جنگ در شماری از ولسوالی‌های این ولایت شدت یافته است. به گفتۀ او، طالبان هر شب بر پاسگاه‌ها یورش می‌برند، اما از سوی نیروهای امنیتی سرکوب می‌شوند. «چند ولسوالی که داریم یک ولسوالی سقوط است و ولسوالی‌های دیگر هم تحت تهدید شدید امنیتی قرار دارد در ولایت جوزجان هر چند نیروهای خارجی یعنی ناتو وجود ندارد، اما در این اواخر تحرکات و حمله‌های طالبان بیشترشده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی‌هم شهروندان می‌گویند، وضعیت امنیتی با آغاز روند خروج نیروهای خارجی در شماری از ولایت‌ها به وخامت گرایده است و طالبان حملات خود را بر نظامیان و غیرنظامی از سرگرفته‌اند.

آنان با نگرانی از این وضعیت از حکومت و نهادهای امنیتی می‌خواهند تا هرچه زودتر تدابیری را روی دست گیرند.

خواستیم دیدگاه وزارت دفاع را نیز در این باره داشته باشیم، اما با تلا‌ش‌های مکرر موفق نشدیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: